SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kazimierz Górski na pocztowych znaczkach. „Już za życia stał się legendą”

Znaczki z podobizną wybitnego trenera są od dziś w sprzedaży (fot. PAP/Piotr Nowak)
Znaczki z podobizną wybitnego trenera są od dziś w sprzedaży (fot. PAP/Piotr Nowak)

26 lutego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający przypadającą 2 marca 100. rocznicę urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej Kazimierza Górskiego.

Sędziowie na ławie oskarżonych. Ile wzięli za ustawienie meczu?

600 zł i butelka alkoholu – tyle zażyczyła sobie trójka arbitrów za korzystne sędziowanie w meczu… klasy A (siódmy poziom rozgrywek) między Lachami...

zobacz więcej

– Kazimierz Górski już za życia stał się legendą. To właśnie on przyczynił się do największych sukcesów polskiego futbolu, medali olimpijskich złotego i srebrnego, a także do zajęcia przez Polaków trzeciego miejsca w mistrzostwach świata w 1974 roku. Dziękuję wszystkim, którzy kultywują pamięć o nim i przyczyniają się do uświetnienia obchodów 100. rocznicy urodzin, nad którymi patronat sprawuje ministerstwo sportu – powiedziała w czasie uroczystości w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka.

„Twórca złotych sukcesów


Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot scharakteryzował Kazimierza Górskiego jako „twórcę złotych sukcesów polskiej piłki nożnej”.

– Poczta Polska jest wszędzie, gdzie upamiętniani są bohaterowie. Tym razem na znaczku widnieje Kazimierz Górski, który zapisał się na kartach historii futbolu. To uznanie jego zasług jest powszechne w naszym kraju – powiedział Zdzikot.

Dodał, że to kolejny znaczek poświęcony historii polskiej piłki nożnej.

Sport na znaczkach

Mundial na trupach. Ponad 6500 robotników zginęło w Katarze

Indie, Pakistan, Nepal, Bangladesz i Sri Lanka. Z tych krajów zginęło najwięcej emigrantów, którzy przyjechali do Kataru pracować przy budowie...

zobacz więcej

W 2018 roku do obiegu wprowadzono znaczek na którym widnieje Robert Lewandowski.

W następnym upamiętniono jednego z podopiecznych Górskiego, Kazimierza Deynę oraz wydano znaczki z okazji 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a w 2020 wprowadzono do obiegu znaczki upamiętniające setną rocznicę założenia klubów sportowych Ruch Chorzów i Jagiellonia Białystok.

Kazimierz Górski to postać pomnikowa. Jest uznawany za pierwszego trenera Rzeczypospolitej. Jego nazwisko znane jest nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Miał niezwykłą umiejętność docierania do osób, z którymi współpracował. Wszystko, co robił, służyło promocji piłki nożnej, promocji polskiego sportu. Za to jesteśmy mu nie niezmiernie wdzięczni – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Znaczek o nominale 4 złotych i 70 groszy (format 25,5 x 31,5 mm) przedstawiający jakże charakterystyczną postać słynnego trenera zaprojektował Jarosław Ochendzan. Wykonany jest na papierze fluorescencyjnym techniką rotograwiury. Jego nakład wynosi 1 mln sztuk.

Podczas uroczystości, w której uczestniczył syn słynnego trenera Dariusz, wnuczka Berenika oraz prawnuk Kazimierz, zaprezentowano także Kopertę Pierwszego Dnia Obiegu przedstawiającą szkoleniowca na murawie boiska w czasie treningu z reprezentacją Polski oraz datownik zawierający podpis Kazimierza Górskiego.

Ronaldo zadręcza się z powodu ulubieńca. Wezwał dla niego prywatny odrzutowiec

Napastnik Juventusu Turyn Cristiano Ronaldo przeżywa ostatnio trudne chwile. Choć dzięki dwóm bramkom w meczu z Crotone Portugalczyk trafił na...

zobacz więcej

Ligowcy pamiętają o Górskim


„19. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy dedykowana jest legendarnemu trenerowi stulecia – Kazimierzowi Górskiemu. Najwybitniejszy szkoleniowiec w historii polskiego futbolu urodził się 2 marca 1921 roku i choć kojarzony jest głównie z reprezentacją, to także z polską ligą związany był jako piłkarz i trener" - przypomniano na stronie Ekstraklasy S.A.

Obchody rocznicy organizowane są wspólnie z Fundacją Kazimierza Górskiego.

Podczas ligowych meczów wszyscy piłkarze wychodzić będą na przedmeczowe rozgrzewki w koszulkach okolicznościowych. W transmisjach z meczów pojawią się dedykowane grafiki telewizyjne. Treści poświęcone legendarnemu trenerowi pojawią się także we wszystkich kanałach multimedialnych PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz klubów.

źródło:

Zobacz więcej