RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kazimierz Górski na pocztowych znaczkach. „Już za życia stał się legendą”

Znaczki z podobizną wybitnego trenera są od dziś w sprzedaży (fot. PAP/Piotr Nowak)
Znaczki z podobizną wybitnego trenera są od dziś w sprzedaży (fot. PAP/Piotr Nowak)

26 lutego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający przypadającą 2 marca 100. rocznicę urodzin najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej Kazimierza Górskiego.

Sędziowie na ławie oskarżonych. Ile wzięli za ustawienie meczu?

600 zł i butelka alkoholu – tyle zażyczyła sobie trójka arbitrów za korzystne sędziowanie w meczu… klasy A (siódmy poziom rozgrywek) między Lachami...

zobacz więcej

– Kazimierz Górski już za życia stał się legendą. To właśnie on przyczynił się do największych sukcesów polskiego futbolu, medali olimpijskich złotego i srebrnego, a także do zajęcia przez Polaków trzeciego miejsca w mistrzostwach świata w 1974 roku. Dziękuję wszystkim, którzy kultywują pamięć o nim i przyczyniają się do uświetnienia obchodów 100. rocznicy urodzin, nad którymi patronat sprawuje ministerstwo sportu – powiedziała w czasie uroczystości w stołecznym Muzeum Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka.

„Twórca złotych sukcesów


Prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot scharakteryzował Kazimierza Górskiego jako „twórcę złotych sukcesów polskiej piłki nożnej”.

– Poczta Polska jest wszędzie, gdzie upamiętniani są bohaterowie. Tym razem na znaczku widnieje Kazimierz Górski, który zapisał się na kartach historii futbolu. To uznanie jego zasług jest powszechne w naszym kraju – powiedział Zdzikot.

Dodał, że to kolejny znaczek poświęcony historii polskiej piłki nożnej.

Sport na znaczkach

Mundial na trupach. Ponad 6500 robotników zginęło w Katarze

Indie, Pakistan, Nepal, Bangladesz i Sri Lanka. Z tych krajów zginęło najwięcej emigrantów, którzy przyjechali do Kataru pracować przy budowie...

zobacz więcej

W 2018 roku do obiegu wprowadzono znaczek na którym widnieje Robert Lewandowski.

W następnym upamiętniono jednego z podopiecznych Górskiego, Kazimierza Deynę oraz wydano znaczki z okazji 100-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a w 2020 wprowadzono do obiegu znaczki upamiętniające setną rocznicę założenia klubów sportowych Ruch Chorzów i Jagiellonia Białystok.

Kazimierz Górski to postać pomnikowa. Jest uznawany za pierwszego trenera Rzeczypospolitej. Jego nazwisko znane jest nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Miał niezwykłą umiejętność docierania do osób, z którymi współpracował. Wszystko, co robił, służyło promocji piłki nożnej, promocji polskiego sportu. Za to jesteśmy mu nie niezmiernie wdzięczni – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Znaczek o nominale 4 złotych i 70 groszy (format 25,5 x 31,5 mm) przedstawiający jakże charakterystyczną postać słynnego trenera zaprojektował Jarosław Ochendzan. Wykonany jest na papierze fluorescencyjnym techniką rotograwiury. Jego nakład wynosi 1 mln sztuk.

Podczas uroczystości, w której uczestniczył syn słynnego trenera Dariusz, wnuczka Berenika oraz prawnuk Kazimierz, zaprezentowano także Kopertę Pierwszego Dnia Obiegu przedstawiającą szkoleniowca na murawie boiska w czasie treningu z reprezentacją Polski oraz datownik zawierający podpis Kazimierza Górskiego.

Ronaldo zadręcza się z powodu ulubieńca. Wezwał dla niego prywatny odrzutowiec

Napastnik Juventusu Turyn Cristiano Ronaldo przeżywa ostatnio trudne chwile. Choć dzięki dwóm bramkom w meczu z Crotone Portugalczyk trafił na...

zobacz więcej

Ligowcy pamiętają o Górskim


„19. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy dedykowana jest legendarnemu trenerowi stulecia – Kazimierzowi Górskiemu. Najwybitniejszy szkoleniowiec w historii polskiego futbolu urodził się 2 marca 1921 roku i choć kojarzony jest głównie z reprezentacją, to także z polską ligą związany był jako piłkarz i trener" - przypomniano na stronie Ekstraklasy S.A.

Obchody rocznicy organizowane są wspólnie z Fundacją Kazimierza Górskiego.

Podczas ligowych meczów wszyscy piłkarze wychodzić będą na przedmeczowe rozgrzewki w koszulkach okolicznościowych. W transmisjach z meczów pojawią się dedykowane grafiki telewizyjne. Treści poświęcone legendarnemu trenerowi pojawią się także we wszystkich kanałach multimedialnych PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz klubów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej