RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy naukowcy zbadają możliwość wydobycia księżycowego regolitu

Badania nad regolitem na powierzchni Księżyca (fot. Shutterstock/taffpixture)
Badania nad regolitem na powierzchni Księżyca (fot. Shutterstock/taffpixture)

„Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji” to nowy projekt polskich naukowców, którzy chcą dowiedzieć się, jak pozyskać ten rodzaj skały.

Księżyc jak na dłoni. NASA publikuje fantastyczne zdjęcia

NASA opublikowała zdjęcia wykonane przez naukowców z National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Przy użyciu nowego teleskopu planetarnego...

zobacz więcej

Księżycowy regolit to nie tylko materia, jaką wyobrażamy sobie zwykle jako „pył księżycowy”, ale też większe kawałki skał, sięgające nawet do głębokości kilku, a nawet 20 m pod powierzchnią Księżyca.

Jak przypuszczają niektórzy naukowcy, regolit może stanowić potencjalny materiał budowalny (np. do budowy baz).

Projekt kierowany przez dr. hab. Karola Seweryna z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie uzyskał niedawno finansowanie w ramach grantu SONATA BIS NCN. Temat wniosku koncentruje się na wydobyciu i wzbogaceniu regolitu na równikowym obszarze Księżyca. W projekcie biorą udział również zespoły z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Eksploracja Układu Słonecznego


„Eksploracja kosmosu jest przedsięwzięciem globalnym, wymagającym wielu wyzwań technicznych. Jej głównym celem jest rozszerzenie naszej cywilizacji na inne ciała Układu Słonecznego, zaczynając od sąsiednich, wysyłając zarówno roboty, jak i misje załogowe” – napisano w streszczeniu wniosku.

Spektakularna pełnia już tej nocy. Na niebie „zaświeci” Wilczy Księżyc

Pierwsza pełnia w 2021 będzie niezwykła. Już w czwartek 28 stycznia wieczorem na niebie będziemy mogli obserwować Wilczy Księżyc. Srebrny Glob...

zobacz więcej

Jak wyjaśniono, In-Situ Resource Utilisation (ISRU) to gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i wykorzystanie materiałów z kosmosu do wykorzystania w kosmosie. „W porównaniu z obecnym podejściem do transportu materiałów i sprzętu z Ziemi, ISRU zmniejsza całkowity koszt misji kosmicznych i powiązane z nim ryzyka – tłumaczą badacze.

Przekonują też, że „w szczególności technologie związane z ISRU pozwolą w przyszłości na umożliwianie tankowania satelitów i statków kosmicznych paliwem wytworzonym na miejscu, konserwację i naprawę satelitów, ustanowienie gospodarki kosmicznej jak również załogową eksplorację Układu Słonecznego”.

Badania nad regolitem z powierzchni Księżyca


Zespół naukowców z UWM, którym kieruje profesor Jacek Katzer, będzie odpowiadał za badania dotyczące technologii przetwarzania regolitu w celu pozyskania trwałego i odpowiedniego materiału, który w przyszłości ma posłużyć do budowy baz księżycowych.

Już dziś Kwiatowa Pełnia. Ostatnie takie niezwykłe zjawisko w tym roku

Dzisiejszej nocy ostatnia szansa na zobaczenie superksiężyca w tym roku. Kwiatowa Pełnia, bo taką nosi nazwę, będzie wyjątkowo jasna.

zobacz więcej

Powodzenie tego projektu tak naprawdę pokaże, na ile możliwe jest funkcjonowanie poza naszą planetą: przebywanie na Księżycu, później na Marsie itd. Jeżeli nasze badania potwierdzą, że pokrywający całą powierzchnię księżyca regolit może być powszechnie używany, żeby to nasze pozaziemskie funkcjonowanie umożliwić i ułatwić, będzie to prawdziwy przełom” – komentuje prof. Katzer, cytowany w materiale prasowym z UWM.

W ramach projektu polscy naukowcy chcą m.in. przeanalizować wpływ zredukowanej grawitacji na sprawność systemów wydobywczych oraz interakcje między ziarnami regolitu podczas wydobycia.

źródło:

Zobacz więcej