RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

GIF wycofuje lek stosowany przy zakażeniu dróg moczowych

Pacjenci powinni odstawić lek (fot. Shutterstock/fizkes)
Pacjenci powinni odstawić lek (fot. Shutterstock/fizkes)

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, z obrotu został wycofany lek Nitroxolin Forte. Ma zniknąć ze sprzedaży w trybie natychmiastowym.

Nowy komunikat GIF. Ten lek wycofano z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej serii kropli uspokajających spokojnych (Guttae Sedative). W...

zobacz więcej

Nitroxolin forte był stosowany w leczeniu zakażeń układu moczowego wywołanych przez bakterie wrażliwe na nitroksolinę m.in. w przypadku zapalenia pęcherza moczowego.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał oficjalny komunikat, w którym informuje o wycofaniu z obrotu wszystkich serii produktu.

Powodem wycofania leku jest zanieczyszczenie substancji czynnej 5,7-Dinitro-8- quinolinolem (DNC), które jest zanieczyszczeniem mutagennym. GIF informuje, że „pozostawienie w obrocie produktu leczniczego Nitroxolin forte może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

Zobacz także: GIF wycofał popularne leki ze sprzedaży. Zapakowano inne tabletki do pudełka

Przyjmowanie preparatu może w skrajnych przypadkach stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. To dlatego decyzja ma zostać wykonana ze skutkiem natychmiastowym.

Pacjenci, po konsultacji z lekarzem, powinni odstawić lek i zwrócić go do apteki.

źródło:
Zobacz więcej