RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Granerud i… szansa dla Polaków? Zagadki przed mistrzostwami świata

Halvor Egner Granerud to zdecydowany faworyt obu mistrzowskich konkursów (fot. Bjoern Reichert/Nordic Focus via Getty Images)
Halvor Egner Granerud to zdecydowany faworyt obu mistrzowskich konkursów (fot. Bjoern Reichert/Nordic Focus via Getty Images)

Halvor Egner Granerud to bezsprzeczny faworyt obu konkursów podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie. Norweg wygrywa w tym sezonie niemal wszystko, niemal wszędzie, a w Niemczech jest w doskonałej formie – spośród trzech czwartkowych treningów, wygrał… wszystkie. Najlepsi polscy skoczkowie w tym czasie odpoczywali.

Konkurs drużyn mieszanych w Rasnovie. Jak wypadli Polacy?

Polska, startująca w składzie: Anna Twardosz, Kamil Stoch, Kamila Karpiel i Dawid Kubacki, zajęła siódme miejsce w konkursie drużyn mieszanych w...

zobacz więcej

– Musimy troszkę, mimo wszystko, zaryzykować – tłumaczył nieobecność Polaków dyrektor techniczny reprezentacji Adam Małysz. – Jeśli noga jest świeża, zdecydowanie lepiej funkcjonuje. W poprzednich latach, gdy Kamil Stoch był w wysokiej formie, często też odpuszczał treningi, czasem nawet kwalifikacje, gdy pierwsza dziesiątka nie musiała skakać, no i wychodziło to dobrze. Trzeba ich oszczędzać, bo sezon jest bardzo ciężki – mówił.

Polacy stawiają wszystko na jedną kartę, ale… muszą. Ostatnie konkursy nie dawały wielu powodów do optymizmu, a ewentualny słabszy występ podczas treningów mógłby naszych Orłów ostatecznie podłamać. Zamiast tego: świeżość, zasłona dymna, element zaskoczenia. Skoro udawało się w przeszłości, dlaczego nie miałoby udać się tym razem?

Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła odpuścili czwartkową sesję treningową, skakali za to Andrzej Stękała, Klemens Murańka i Jakub Wolny. To był ważny dzień zwłaszcza dla dwóch ostatnich: walczyli bowiem o ostatnie, piąte miejsce w reprezentacji na piątkowe kwalifikacje. W środę lepiej spisywał się Wolny (był lepszy w dwóch seriach), w czwartek – Murańka (wygrał z Wolnym wszystkie trzy) i to on zamknie skład kadry Michała Doleżala.

To będzie rywalizacja o drugie miejsce


Komentatorzy, obserwatorzy i eksperci są zgodni: rywalizacja w Oberstdorfie może toczyć się co najwyżej o… drugie miejsce. Wcześniej pocieszano się co prawda, że choć Egnerud wygrywa wszystko i wszędzie, to akurat w Oberstdorfie poszło mu w tym sezonie gorzej (był „dopiero” czwarty, wygrał Karl Geiger przed Kamilem Stochem). Norweg przyleciał jednak zmotywowany, zdeterminowany, no i w zasadzie od początku pobytu w Niemczech nie pozostawia złudzeń, do kogo należy ten sezon. 103, 103 i 100 metrów – trzy serie treningowe, trzy skoki, trzy razy najlepszy. Tamtejsze powietrze nagle zaczęło mu służyć? – Halvor jest oczywiście faworytem, co zresztą pokazywał przez cały sezon. Wrócił też Ryoyu Kobayashi. Kamil ma ogromne doświadczenie w wygrywaniu dużych imprez i zawsze jest w stanie zwyciężyć. Cała polska drużyna jest bardzo silna. Austriacy niezbyt dobrze radzą sobie w Pucharze Świata, ale teraz mają szansę, więc z pewnością są zmotywowani. Jestem przekonany, że czekają nas ekscytujące mistrzostwa – mówił w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” legendarny niemiecki skoczek Martin Schmitt.

Najlepsi Polacy nie skakali w czwartek, skakali za to w środę. Dominował Markus Eisenbichler, najlepiej z naszych spisywał się natomiast Dawid Kubacki (zajął 6. i 7. miejsce). Stoch miał w pierwszym skoku pewne problemy z najazdem, ale szybko skorygował je trener Doleżal….
W drugim było już znacznie lepiej – Kamil skoczył 97,5 metra i zajął siódme miejsce. Choć mistrzowski konkurs w sobotę, już w piątek wieczorem, po kwalifikacjach, powinniśmy poznać odpowiedzi na wiele nurtujących kibiców pytań. Jedno jest pewne: dla Polaków liczą się tylko medale.

W czwartek pierwsze krążki otrzymały... panie. Mistrzynią świata została nieoczekiwanie Słowenka Ema Klinec, która wyprzedziła Norweżkę Maren Lundby i Sarę Takanashi z Japonii. Polki spisały się bardzo słabo. Do drugiej serii nie awansowała żadna, a najbliżej była Anna Twardosz. 19-latka zajęła 33. miejsce. Nie najlepiej wróży to przed zbliżającym się konkursem par mieszanych. Kubacki, Stoch, Twardosz i... Czwartej opcji nie widać. To jednak zmartwienie dopiero na niedzielę. Najpierw inne wyzwania.

Plan transmisji MŚ w Oberstdorfie:


piątek, 26.02.2021
17:15 – konkurs drużynowy kobiet na skoczni HS106
20:30 – kwalifikacje do konkursu mężczyzn na skoczni HS106

sobota, 27.02.2021
16:30 – konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni HS106 (transmisja w TVP)

niedziela, 28.02.2021
17:00 – konkurs mieszany na skoczni HS106 (transmisja w TVP)

wtorek, 02.03.2021
18:00 – kwalifikacje do konkursu kobiet na skoczni dużej HS137

środa, 03.03.2021
17:15 – konkurs indywidualny kobiet na skoczni dużej HS137

czwartek, 04.03.2021
17:30 – kwalifikacje do konkursu mężczyzn na skoczni HS137

piątek, 05.03.2021
17:00 – konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni HS137 (transmisja w TVP)

sobota, 06.03.2021
17:00 – konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni HS137 (transmisja w TVP).

źródło:
Zobacz więcej