
Szwedzko-amerykańskie badanie pokazało, że żadna płeć nie jest preferowana przy rekrutacji na stanowiska uznawane za męskie. W przypadku bardziej „kobiecych” zawodów mężczyźni mają trudniej niż panie.
Polska znajduje w czołówce państw unijnych pod względem równości płac kobiet i mężczyzn – wynika z danych Komisji Europejskiej. Najmniejsza...
zobacz więcej
Naukowcy z Uniwersytetu w Linköping (Szwecja) i z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA) na łamach pisma „PLOS One” zwracają uwagę, żew Szwecji – jeśli chodzi o zatrudnianie – dochodzi do dyskryminacji mężczyzn, a nie kobiet.
Badacze wysłali ok. 3,2 tys. fikcyjnych aplikacji do pracodawców z różnych części skandynawskiego kraju i zaznaczali, na które ze zgłoszeń otrzymali odpowiedź. To często wykorzystywana metoda badawcza przy sprawdzaniu dyskryminacji.
Mężczyźni okazali się najbardziej „poszkodowani” w takich dziedzinach, jak pielęgniarstwo, opieka nad dziećmi, nauczanie przedszkolne oraz najsilniej – sprzątanie domów.
W XXI wieku za taką samą pracę wykonywaną przez kobietę i mężczyznę musi być taka sama płaca – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i...
zobacz więcej
Zauważona nierówność dotycząca już pierwszego etapu rekrutacji zgadza się z wynikami wcześniejszych badań – przypominają naukowcy. Zwracają jednocześnie uwagę, że ich badanie było szersze i obejmowało więcej zawodowych kategorii.
„To interesujące, że aplikacje mężczyzn, a nie kobiet, były eliminowane z procesu rekrutacyjnego. Wiemy już, że kobiety są gorzej traktowane, jeśli chodzi o zarobki i awanse” – wyjaśnia Mark Granberg.
„Kolejne pytanie brzmi więc, co dzieje się w międzyczasie. Przyjrzenie się temu byłoby ciekawe, ale nasze badanie tego nie sprawdzało” – dodaje.