RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nielegalnie udostępniał transmisje sportowe. Milionowe straty

Tysiące nieuprawnionych osób bez uiszczenia stosownej opłaty mogły śledzić wydarzenie (fot. PAP/EPA/MARCELO OLIVEIRA)
Tysiące nieuprawnionych osób bez uiszczenia stosownej opłaty mogły śledzić wydarzenie (fot. PAP/EPA/MARCELO OLIVEIRA)

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie udostępniał w sieci transmisje imprez sportowych. 18-latek spowodował straty sięgające 4 mln zł. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Namierzono pirata, który omal nie rozjechał dzieci na pasach [WIDEO]

Policjanci namierzyli kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa dzieciom na przejściu dla pieszych. Sprawą zajmie się teraz sąd.

zobacz więcej

Jak poinformowała podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji, sprawa miała swój początek we wrześniu. Do poznańskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości internetowej zgłosił się organizator imprez sportowych o charakterze komercyjnym, które odpłatnie są transmitowane w sieci.

– Jak się okazało, podczas transmisji takich wydarzeń w minionym roku pracownicy firmy znaleźli w sieci źródło nielegalnego streamingu, dzięki któremu tysiące nieuprawnionych osób bez uiszczenia stosownej opłaty mogły śledzić wydarzenie. Pokrzywdzony właściciel platformy internetowej poniesione straty oszacował na blisko 4 mln zł – wskazała.

– Sprawca pozostawał nieustalony, ponieważ korzystał z legalnie wykupionego dostępu przez inne osoby – wyjaśniła.

Namierzyli pirata


Liszczyńska zaznaczyła, że policjantom udało się namierzyć „pirata internetowego”.

Przeczytaj też: Atak hakerski na urząd w Krakowie. Od tygodnia nie działa system informatyczny

Król „mafii wnuczkowej” idzie do więzienia na 6,5 roku

Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Arkadiusza Ł. ps. „Hoss” na 6,5 roku więzienia za oszustwa dokonywane tzw. metodą „na wnuczka”. Hoss oskarżony był...

zobacz więcej

Jak wskazała, „nie było to łatwe, ponieważ sprawca skutecznie omijał zabezpieczenia zastosowane przez właściciela platformy i starannie zacierał ślady swojej działalności w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery”.

– Z myślą o dużym zasięgu nielegalnych transmisji wykupywał określone domeny internetowe przeznaczone do tego celu, a informację o tym fakcie zamieszczał na portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów tej formy rozrywki – dodała.

Na podstawie zgromadzonych dowodów 18-latek został zatrzymany w swoim domu w Świdniku. Śledczy zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. W przeszłości młody mężczyzna nigdy nie był notowany przez policję.

Zaangażował kilkanaście osób


– Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych, dzięki czemu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność – podała.

To miała być zwykła sprzedaż obuwia w internecie. Kosztowała krocie

Aż 50 tysięcy złotych straciła kobieta, która chciała sprzedać buty na jednym z portali ogłoszeniowych. Nieświadoma podstępu weszła w przesłany...

zobacz więcej

– Zidentyfikowani wspólnicy sprawcy to osoby w wieku od 13 do 20 lat, mieszkający w różnych rejonach kraju. Żadna z tych osób nie uniknie konsekwencji prawnych, osoby nieletnie odpowiedzą przed sądem rodzinnym – poinformowała.

Liszczyńska podała, że mężczyzna usłyszał zarzuty z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny i poręcznie majątkowe.

– W rozmowie ze śledczymi podejrzany nie ukrywał, że nie kierował się jedynie chęcią zarobku. Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych – zaznaczyła Liszczyńska.

Grozi mu więzienie


18-latkowi za popełnione przestępstwo grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

źródło:

Zobacz więcej