RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes firmy TT Plast odpowiada na informacje „GW”

Informacje dotyczące firmy TT Plast przedstawione w artykule pt. „Taśmy Obajtka” opublikowanym w „GW” są nieprawdziwe – czytamy oświadczeniu prezesa firmy TT Plast Tomasza Fortuny. „Zaświadczam, że we wskazanym w artykule okresie Daniel Obajtek nie kierował spółką TT Plast, nie pełnił w niej żadnej funkcji i nie miał wpływu na jej działania biznesowe” – oświadczył Fortuna.

Orlen odpowiada na artykuł „Wyborczej”: Nieprawdziwe tezy i manipulacje

Stawiane w artykule „Gazety Wyborczej” pt. „Taśmy Obajtka” tezy, niemające potwierdzenia w faktach, uderzają w wizerunek PKN Orlen i naruszają...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” napisała, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, gdy był wójtem Pcimia, „chciał wykończyć firmę swojego wuja. Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował w tylnego siedzenia konkurencyjną spółką. Potem skłamał w tej sprawie przed sądem” – podała gazeta.

Gazeta przekonuje, że dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje. „Artykuł »Gazety Wyborczej« odbieram jako atak na firmę TT Plast i będę bronił zarówno wiarygodności firmy, jak i swojego dobrego imienia” – oświadczył Fortuna.

Stanowisko PKN Orlen


Biuro prasowe PKN Orlen przekazało, że artykuł „GW” zawiera nieprawdziwe informacje, szereg bezpodstawnych sugestii i manipulacji, które wprowadzają w błąd opinię publiczną. W piątkowej „Wyborczej” czytamy: „Jest 27 sierpnia 2009 r. Mężczyzna o imieniu Szymon pracuje dla spółki TT Plast. Pyta przez telefon Daniela Obajtka o wuja, współwłaściciela firmy Elektroplast Romana Lisa, z którym jest skonfliktowany”.

Obajtek: Orlen osiągnął bardzo solidne wyniki

Zysk netto Orlenu w 2020 r. wyniósł 3 mld 383 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie ponad 80 mld zł. – Mimo niesprzyjającego otoczenia...

zobacz więcej

Dziennik wskazuje, że obecny prezes Orlenu obrzuca wuja najgorszymi obelgami. Obajtek wyjawia też – jak pisze dziennik – że ma „swojego człowieka” w Elektroplaście, który dyktuje mu ceny „z komputera”.

Gazeta zastrzega, że przedstawia „tylko mały fragment nagrań telefonicznych rozmów Obajtka z czasów, gdy był wójtem Pcimia w Małopolsce”. „Na taśmach słychać, jak wydaje pracownikowi TT Plastu polecenia, zleca rozmowy z klientami, decyduje o urlopach” – czytamy.

Dziennik zwraca uwagę, że ustawa o pracownikach samorządowych zabrania łączenia posady wójta z działalnością w biznesie. „Za zatajenie informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej grozi nawet do ośmiu lat więzienia” – przypomina gazeta.

„Nagrania ma prokuratura”


„Wyborcza” zaznacza, że zeznając kilka lat później w sądzie Obajtek podkreślał, że o tym wiedział. „Jednak pod przysięgą skłamał” – pisze dziennik.

Daniel Obajtek otrzymał nagrodę „Człowieka Wolności 2020” tygodnika „Sieci” [WIDEO]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek otrzymał we wtorek nagrodę „Człowieka Wolności 2020” tygodnika „Sieci”. Podczas gali głos zabrali m.in. marszałek...

zobacz więcej

Dodaje, że jako świadek stwierdził, „że będąc wójtem Pcimia, nie miał żadnych bliższych zawodowych relacji z TT Plastem”.

„Te nagrania ma od kilku lat prokuratura, ale nic z tym nie zrobiła. Czy dlatego, że Obajtek jest dziś wielką gwiazdą w obozie władzy” – pyta gazeta.

Dziennik relacjonuje, że po 2015 r. Daniel Obajtek „zrobił oszałamiającą karierę – od wójta Pcimia, przez szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do prezesury w grupie Energa i w Orlenie”, a „politycy Prawa i Sprawiedliwości stawiają go za wzór”.

Gdzie jest całość nagrań?


Jak pisze gazeta, w imieniu Daniela Obajtka odpowiedziała Joanna Zakrzewska, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej PKN Orlen. W związku z nagraniami, gazeta zadała prezesowi Danielowi Objatkowi pytania m.in. o to, czy wiedział, że jego „rozmowy z pracownikiem firmy TT Plast o imieniu Szymon dotyczące spraw handlowych i pracowniczych w firmie były nagrywane?”; dlaczego „12 grudnia 2014 r. zeznał (...) przed Sądem Okręgowym w Krakowie, że po 2006 r., gdy został Pan wybrany na wójta Pcimia, nie miał Pan żadnych bliskich związków z firmą TT Plast?”.

Opozycja chce bojkotować Orlen. Internauci: Ta, zniszczyć wszystko, co polskie

„Pamiętajcie: nie tankujemy na Orlenie!” – napisał na Twitterze przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. Użytkownicy sieci przypomnieli mu, że...

zobacz więcej

Stwierdziła m.in., że Daniel Obajtek „nie ma (...) w zwyczaju odnoszenia się do nagrań, których pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić”.

Jednocześnie zwróciła się do redaktorów dziennika o udostępnienie „wszystkich nagrań w całości”.

„Przekazanie całości wszystkich nagrań pozwoli (...) redakcji »Gazety Wyborczej« na uniknięcie ewentualnego opublikowania nagrania/nagrań bądź artykułu prasowego opartego na nagraniach, które mogą być zmanipulowane lub sfałszowane na wiele sposobów” – cytuje odpowiedź Zakrzewskiej gazeta.

źródło:

Zobacz więcej