RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apel premiera do firm farmaceutycznych. Chodzi o patenty ws. szczepionek

Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki komentuje (fot. PAP/Rafał Guz)
Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki komentuje (fot. PAP/Rafał Guz)

Kraje UE przekazały firmom farmaceutycznym miliardy, by jak najszybciej opracowały szczepionki. Mimo to teraz dawki przeciwko COVID-19 są dostarczane z coraz większym opóźnieniem, lub zamiast do krajów członkowskich trafiają poza Unię – gdzie można osiągnąć większy zysk. Premier Mateusz Morawiecki wraz z liderami czterech innych państw zaapelowali więc na szczycie Rady Europejskiej, by firmy farmaceutyczne korzystające z pieniędzy europejskich podatników podzieliły się patentami z resztą producentów.

Kolejne opoźnienia dostaw szczepionek. „Unia popełniła potężne błędy”

AstraZeneca w II kwartale dostarczy krajom UE o połowę mniej szczepionek niż wynikało to z umowy. Tymczasem premierzy pięciu państw, w tym Mateusz...

zobacz więcej

„Za nami pierwszy dzień Rady Europejskiej. Głównym tematem było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a przede wszystkim zwiększenie zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie – o co apelowałem wraz z przywódcami Belgii, Danii, Hiszpanii i Litwy do Komisji Europejskiej” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak dodał szef rządu, problem z dostępnością szczepionek dotyka wszystkie kraje Europy – od Portugalii, przez Francję, Niemcy, Polskę, aż po państwa bałtyckie. „Opóźnienia ze strony firm farmaceutycznych i problemy związane z produkcją i dostawą dawek, połączone z pojawieniem się nowych wariantów COVID-19, stwarzają ryzyko dla pełnej odbudowy i szybkiego powrotu do normalności” – zaznaczył.

Zobacz także:   Opozycja chce bojkotować Orlen. Internauci: Ta, zniszczyć wszystko co polskie

Mateusz Morawiecki przypomniał, że opracowanie szczepionki to wielki, wspólny wysiłek całej Unii Europejskiej, jeden z największych w historii. Pieniądze, które wspólnie wydaliśmy na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych.

Czeski rząd poprosił Polskę i Niemcy o pomoc w leczeniu chorych na COVID-19

Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 – przekazała agencja CTK po...

zobacz więcej

„A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską – dla osiągnięcia większych zysków” – pisze premier.

„Powinni podzielić się patentami z innymi firmami


„Zdrowie i życie naszych obywateli to zbyt ważne sprawy, żeby poświęcać je dla lepszego wyniku finansowego kilku firm. Musimy działać solidarnie jako wspólnota – bo wszyscy chcemy jak najszybszego powrotu do zdrowia i normalności” – dodaje premier.

Dlatego podczas szczytu Mateusz Morawiecki przedstawił konkretną propozycję: firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników, powinny podzielić się patentami z innymi firmami – które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek.

Zobacz także:   Koronawirus. Kilka tysięcy zakażeń więcej niż tydzień temu

„Każde europejskie państwo ma w tej sprawie odpowiednie regulacje w prawie patentowym. Czas, żebyśmy z nich skorzystali. Solidarnie, jako europejska wspólnota!” – podsumował szef polskiego rządu.

Za nami pierwszy dzień Rady Europejskiej. Głównym tematem było przyspieszenie procesu zatwierdzania szczepionek, a...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 26 lutego 2021


źródło:
Zobacz więcej