RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy Smok Wawelski był dinozaurem? Nietypowe odkrycie na Śląsku

Tropy największych prehistorycznych gadów odkrytych w Polsce mają mniej więcej 190 mln lat. – Na Śląsku znaleźliśmy szczątki dinozaura, którego nazwaliśmy Smok Wawelski. Na terenie Gór Świętokrzyskich natomiast odkryto nieznane wcześniej zwierzęta zapowiadające erę dinozaurów na ziemi – powiedział portalowi tvp.info w Dniu Dinozaura paleontolog dr hab.Tomasz Sulej.

Tajemniczy drapieżny dinozaur z Australii. Nowe odkrycie naukowców

Ślady stóp odciśnięte miliony lat temu świadczą, że w Australii zamieszkiwał nieznany gatunek dużego drapieżnego dinozaura – piszą naukowcy na...

zobacz więcej

Zdaniem dr. hab. Tomasz Suleja w Polsce dokonano istotnych odkryć, ale do znalezienia jest jeszcze wiele, szczególnie na terenie Śląska.

Jednym z wyjątkowych znalezisk są tropy pradinozaurów – bardzo małych zwierząt, które żyły ponad 250 mln lat temu, przed dinozaurami. Jak wskazuje paleontolog, jest to „wyjątkowy zapis ewolucji ku dinozaurom” odkryty tylko w Polsce.

Tomasz Sulej przypomniał, że dinozaury można obejrzeć w Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki. – Są tam wielkie okazy wykopane na pustyni Gobi w latach 60. i 70. oraz te mniejsze, które cały czas odkrywamy na Śląsku – powiedział.

W Polsce łatwiej szukać dinozaurów


I podkreślił, że poszukiwania prehistorycznych gadów są w Polsce łatwiejsze, bo właściciele cegielni i kamieniołomów rozumieją wartość tych skamieniałości i pozwalają prowadzić badania.

– To jest bardzo ważne, bo poznanie historii życia na ziemi umożliwia zrozumienie, jak działa dziś przyroda i umożliwia jej ochronę – mówił.

Przeczytaj też: Niesamowite odkrycie na plaży. Czterolatka znalazła odcisk łapy dinozaura

źródło:
Zobacz więcej