RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski: Trzecia fala będzie nieco mniejsza. Zagrożeniem – mutacje

„Średniotygodniowy poziom apogeum zachorowań powinien wynieść 10–12 tys.” (fot. PAP/Leszek Szymański)
„Średniotygodniowy poziom apogeum zachorowań powinien wynieść 10–12 tys.” (fot. PAP/Leszek Szymański)

Trzecia fala epidemii COVID-19 powinna być nieco mniejsza niż druga; z naszych prognoz wynika, że średniotygodniowy poziom apogeum zachorowań powinien wynieść 10-12 tys. – wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że teraz największym zagrożeniem są mutacje koronawirusa.

Bahrajn jako pierwszy dopuszcza do użycia szczepionkę Johnson & Johnson

Bahrajn jako pierwszy kraj na świecie zdecydował w czwartek o dopuszczeniu w trybie nadzwyczajnym do użytku szczepionki firmy Johnson & Johnson...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef MZ w Programie Pierwszym Polskie Radia był pytany m.in. o prognozy dotyczące trzeciej fali pandemii koronawirusa.

Niedzielski wskazał, że trzecia fala startuje z wyższego poziomu zakażeń niż druga fala. Zwrócił jednocześnie uwagę na elementy, które będą warunkowały przebieg zachorowań w najbliższym tygodniach.

– To jest jednak to, że częściowo już przechorowaliśmy koronawirusa, bo jak prowadzimy badania w populacji na obecność przeciwciał, to wychodzi nam, że mniej więcej 15-20 proc. ludzi ma takie przeciwciała. To oznacza, że jest pewnego rodzaju naturalna tama, która tę falę raczej redukuje – powiedział Niedzielski.

Dodał, że w populacji mamy też osoby częściowo odporne, choć nie mają przeciwciał. – Trzeba zakładać, że minimum 8 mln ludzi jest odpornych i dochodzi jeszcze do tego akcja szczepień – podkreślił minister zdrowia.

Jak mówił, są to argumenty świadczące o tym, że „trzecia fala powinna być nieco mniejsza”.

Czeski rząd poprosił Polskę i Niemcy o pomoc w leczeniu chorych na COVID-19

Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 – przekazała agencja CTK po...

zobacz więcej

– Z naszych prognoz analitycznych wynika, że średniotygodniowy poziom apogeum zachorowań powinien wynosić 10–12 tys. W tej chwili jesteśmy na poziomie rzędu trochę ponad 8 tys. – podał minister.

Wskazał, że szczyt trzeciej fali epidemii przypadnie w ciągu najbliższych trzech, czterech tygodni.

Niedzielski zaznaczył jednocześnie, że elementem, który może zburzyć tę prognozę, są pojawiające się w naszym kraju nowe mutacje koronawirusa.

Przykład Warmii i Mazur pokazuje, że za dynamiczny wzrost zachorowań jest odpowiedzialna mutacja (brytyjska – red.). Przeprowadziliśmy bardzo małe, niereprezentatywne na razie badania próbek i wychodzi nam, że ta obecność jest powyżej 70 proc. – poinformował.

Zobacz także: Noszenie okularów obniża trzykrotnie ryzyko zakażenia się SARS–CoV–2 przez oczy 


Jak stwierdził, mutacje są teraz największym zagrożeniem dla przebiegu epidemii. Zzaapelował o stosowanie się do reguły „DDMA plus W”, czyli dezynfekcja, dystans, maseczki, stosowanie aplikacji Stop COVID i wietrzenie pomieszczeń.

źródło:

Zobacz więcej