RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Priorytetem przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek”

Sytuacja epidemiczna pozostaje poważna (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Sytuacja epidemiczna pozostaje poważna (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Naszym priorytetem jest przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek przeciw COVID-19 oraz szczepień w Unii Europejskiej – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu pierwszego dnia unijnego szczytu.

Czeski rząd poprosił Polskę i Niemcy o pomoc w leczeniu chorych na COVID-19

Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 – przekazała agencja CTK po...

zobacz więcej

Jak podkreślił, firmy farmaceutyczne muszą dostarczać szczepionki zgodnie ze zobowiązaniami zawartymi w umowach i w tej kwestii potrzeba więcej przejrzystości.

– Naszym głównym priorytetem jest obecnie przyspieszenie produkcji i dostarczania szczepionek oraz szczepień w całej UE. Dlatego wspieramy wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz współpracy z przemysłem – w celu zidentyfikowania „wąskich gardeł”, zagwarantowania łańcuchów dostaw i zwiększenia produkcji. Chcemy też większej przewidywalności i przejrzystości, aby firmy farmaceutyczne przestrzegały swoich zobowiązań – powiedział.

Jak dodał, podróże, które nie są niezbędne, mogą nadal podlegać w UE ograniczeniom, ale restrykcje powinny być proporcjonalne. – Musimy zapewnić przepływ towarów i usług na jednolitym rynku. Ufam, że Komisja dopilnuje przestrzegania tych zasad – wskazał.

Powiedział też, że przywódcy unijni na kolejnych szczytach UE będą pracować nad tzw. paszportami szczepień.

– Należy włożyć w to więcej pracy w zakresie digitalizacji i współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Ale dziś wieczorem odczuwaliśmy coraz większą zbieżność między nami w tym ważnym temacie. Rada Europejska powróci do tej sprawy – wskazał.

Źródło unijne: Apele o zaostrzenie zakazu eksportu szczepionek poza UE

Na wideoszczycie unijnym pojawiło się więcej apeli o ostrzejsze podejście do zakazu eksportu szczepionek poza UE dla firm, które nie przestrzegają...

zobacz więcej

Tematem rozmów była też solidarność w zakresie szczepionek i szczepień.

Pandemia ma charakter globalny. Nie będziemy bezpieczni, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Dlatego potwierdziliśmy naszą solidarność z krajami trzecimi – poprzez COVAX i dzielenie się szczepionkami z naszym sąsiedztwem i nie tylko – wskazał.

Szef Rady przypomniał, że w środę 600 tys. dawek szczepionek w ramach mechanizmu COVAX zostało wysłanych do Ghany.

– Z ponad 2,2 mld euro przekazanymi już przez UE i państwa członkowskie, jesteśmy czołowym darczyńcą COVAX. Zgodziliśmy się dalej pracować nad sposobem dzielenia się szczepionkami. Szczególnie pracownicy służby zdrowia powinni być jednymi z pierwszych chronionych. Nasza pomoc powinna być skierowana do wszystkich potrzebujących, w tym do Afryki, Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego i Ameryki Łacińskiej – zaznaczył.

Dyskusja dotyczyła też wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i zwiększenia ich odporności. Michel powiedział, że zaproponował podpisanie międzynarodowego traktatu w sprawie pandemii.

Na tym kontynencie są problemy z dostępem do szczepionek. Reaguje szef WHO

W ramach globalnego programu szczepionkowego COVAX przewiduje się, że do końca roku do najbiedniejszych afrykańskich państw trafi 690 mln dawek...

zobacz więcej

Przywódcy przyjęli też wspólne oświadczenie. Zawiera ono apel o utrzymanie rygorystycznych restrykcji przeciwepidemicznych, przyspieszenie dostaw szczepionek przeciw COVID-19 i ograniczenie podróży, które nie są niezbędne. Przywódcy wyrażają w nim determinację, aby kontynuować współpracę i koordynować działania w walce z pandemią. Stwierdzają też, że sytuacja epidemiczna pozostaje poważna, a nowe warianty koronawirusa stanowią nowe wyzwania.

– Z zadowoleniem przyjmujemy przyjęcie dwóch zaleceń Rady w sprawie podróży w obrębie UE i do UE, zgodnie z którymi można wprowadzić ograniczenia zgodnie z zasadami proporcjonalności i niedyskryminacji oraz z uwzględnieniem szczególnej sytuacji społeczności transgranicznych. Należy zapewnić niezakłócony przepływ towarów i usług w ramach jednolitego rynku, w tym poprzez wykorzystanie zielonych pasów – czytamy w dokumencie.

Przywódcy oświadczyli też, że UE musi pilnie przyspieszyć autoryzację, produkcję i dystrybucję szczepionek, a także proces szczepień.

Przeczytaj też: 
Brytyjska odmiana będzie wkrótce dominować w Europie

źródło:

Zobacz więcej