RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowa KE: Około 8 proc. dorosłej populacji UE została zaszczepiona

„To był bardzo trudny rok” (fot. PAP/EPA/MICHAEL SOHN)
„To był bardzo trudny rok” (fot. PAP/EPA/MICHAEL SOHN)

Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID–19 otrzymało ponad 29 mln osób w UE, czyli około 8 proc. dorosłej populacji – poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po pierwszym dniu unijnego wideoszczytu.

Media: Chińczycy poddali dyplomatów USA analnym testom na COVID-19

Chińskie MSZ zaprzeczyło w czwartek, aby pracujących w ChRL amerykańskich dyplomatów badano na COVID-19 poprzez pobieranie wymazów z odbytu. Media...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Do dziś szczepionka została zaaplikowana ponad 29 mln osób. Jest to 6,4 proc. populacji UE. Jeśli wyłączymy z tego młodzież i dzieci, to będzie to około 8 proc. dorosłej populacji – zaznaczyła na wspólnej konferencji z Michelem.

Przekazała też, że większość szczepionek z terytorium UE – 95 proc. – eksportuje Pfizer, firma, która wywiązuje się z zobowiązań kontraktowych wobec Unii. – Reszta eksportu przypada głównie na Modernę, która też wywiązuje się z zobowiązań – powiedziała szefowa KE, odpowiadając na sugestię, że Wspólnota powinna wprowadzić zakaz eksportu dla firm, które nie dotrzymują zobowiązań.

Zobacz także: Noszenie okularów obniża trzykrotnie ryzyko zakażenia się SARS–CoV–2 przez oczy 

– Wśród naszych obywateli rośnie zmęczenie. To był bardzo trudny rok. Ale nie powinniśmy teraz odpuszczać. Sytuacja w niektórych częściach Europy pozostaje poważna, a oprócz tego musimy uważać na nowe warianty (koronawirusa) – zaapelowała von der Leyen, dodając, że w 20 krajach UE liczba zakażeń obecnie spada, a w siedmiu rośnie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaapelowała w czwartek o pośpiech we wdrażaniu certyfikatów szczepień, by zdążyć do lata. Podała też, że mogłyby one zawierać informacje takie jak podana szczepionka, negatywny wynik testu lub nabycie odporności po przebyciu COVID-19.

Czeski rząd poprosił Polskę i Niemcy o pomoc w leczeniu chorych na COVID-19

Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 – przekazała agencja CTK po...

zobacz więcej

– W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze szereg otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku – zadeklarowała szefowa KE.

– Państwa członkowskie muszą to wdrożyć w swoich systemach ochrony zdrowia i ochrony granic – dodała i oświadczyła, że KE oferuje wsparcie, żeby zapewnić interoperacyjność poszczególnych narodowych rozwiązań. Oceniła, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy. „Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata – zaapelowała.

Zobacz także: Będzie trzecia dawka szczepionki? Pfizer sprawdza skuteczność 

Von der Leyen odpowiedziała się też za współpracą sektora farmaceutycznego ws. wypracowania odpowiedzi na nowe warianty wirusa. Jak mówiła, świat potrzebuje wymiany wiedzy, aby być przygotowanym na nowe warianty.

Dopytywana o kwestie restrykcji granicznych stosowanych przez sześć unijnych krajów, odpowiedziała, że w tej kwestii ważne jest postępowanie zgodnie z rekomendacjami Rady UE, które zostały przyjęte jednomyślnie.

Bahrajn jako pierwszy dopuszcza do użycia szczepionkę Johnson & Johnson

Bahrajn jako pierwszy kraj na świecie zdecydował w czwartek o dopuszczeniu w trybie nadzwyczajnym do użytku szczepionki firmy Johnson & Johnson...

zobacz więcej

– Wiem, że jest konflikt między sytuacją zdrowotną a swobodnym przepływem (osób – red.), ale do każdego przypadku należy podchodzić oddzielnie – powiedziała dodając, że restrykcje muszą być proporcjonalne.

Niedawno Komisja Europejska wysłała listy z upomnieniem do sześciu krajów członkowskich – Belgii, Finlandii, Danii, Niemiec, Węgier i Szwecji – za zbyt surowe restrykcje dotyczące podróżowania w związku z pandemią koronawirusa.

– Podkreślamy w tych pismach, że ograniczenia wolnego poruszania się nie mogą być dyskryminujące i muszą być proporcjonalne (do sytuacji – red.). Wzywamy państwa członkowskie do lepszego dostosowania swoich środków do rekomendacji, które zostały wspólnie uzgodnione – poinformowała, wyrażając nadzieję, że problem zostanie rozwiązany bez konieczności podejmowania przez Komisję kroków prawnych.

źródło:

Zobacz więcej