RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kurtyka o lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce: wskażemy ją w 2022 r.

Planowane jest otwarcie sześciu bloków jądrowych (fot. Shutterstock/hxdyl, zdjęcie ilustracyjne)
Planowane jest otwarcie sześciu bloków jądrowych (fot. Shutterstock/hxdyl, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że „dość naturalnym wyborem” byłoby wybrzeże Bałtyku.

Naimski: Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej to przedsięwzięcie konieczne

Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej w ciągu 20 lat, bo tyle zakłada ten program, to plan bardzo ambitny, duże przedsięwzięcie, ale dla Polski...

zobacz więcej

Szef resortu klimatu i środowiska w w dzienniku „Polska Times.pl” wyjaśnił, że w promieniu 300 km od naszego kraju pracuje 20 bloków jądrowych. Zwraca uwagę, że w całej Europie jest ich 107.

„Po pierwszym okresie amortyzacji produkują one bardzo tanią i pewną energię” – wskazał.

„Planujemy otwarcie sześciu bloków jądrowych między 2033 a 2043 r.” – mówił Kurtyka. Tłumaczył, że mniej więcej co dwa lata otwierany byłby jeden blok energetyczny.

Jak mówi minister, „chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce”. Według niego „dość naturalnym wyborem” byłoby wybrzeże Bałtyku.

„Widzimy w sondażach, że rośnie poparcie dla tego typu źródła energii” – mówi Kurtyka, odnosząc się do energetyki jądrowej. „Ponad 60 proc. Polaków uważa, że energetyka jądrowa powinna być częścią naszego miksu energetycznego” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej