RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Menedżer klubu Zatoka Sztuki i kilku zatrzymanych usłyszało zarzuty

Prokuratura postawiła zatrzymanej we wtorek grupie osób zarzuty związane z oszustwami podatkowymi. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzania nienależnych zwrotów podatku VAT, a także wystawianie faktur poświadczających nieprawdę – przekazała Prokuratura Krajowa. O zatrzymaniach jako pierwszy poinformował portal tvp.info. Wśród podejrzanych jest menedżer klubu Zatoka Sztuki Łukasz M.

Menedżer klubu Zatoka Sztuki Łukasz M. zatrzymany

Na polecenie lubelskiej prokuratury regionalnej funkcjonariusze ABW, CBŚP i KAS zatrzymali dziewięć osób w sprawie zorganizowanej grupy...

zobacz więcej

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 10 osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw karno-skarbowych oraz praniem brudnych pieniędzy.

Kilkadziesiąt milionów straty w budżecie


Siedmiu zatrzymanych reprezentuje podmioty gospodarcze biorące według śledczych udział w przestępczym procederze opartym na fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi. Wartość uszczuplenia należności publicznoprawnej na skutek działalności zatrzymanych, została oszacowana na 35 mln zł.

Trzech zatrzymanych to osoby, których rola polegała na nabyciu prawa wieczystego użytkowania nieruchomości i budynków pozostałych w wyniku procesu likwidacji Huty „Jedność” w Siemianowicach Śląskich za korzyści majątkowe uzyskane w wyniku popełniania przestępstw.

Wiodąca rola Łukasza M. z Zatoki Sztuki


Wśród zatrzymanych jestŁukasz M., zarządzający lokalem Zatoka Sztuki w Sopocie i zajmujący się rejestracją licznych spółek na terenie Republiki Cypru. Łukasz M. odgrywał według śledczych wiodącą rolę w procederze legalizowania przestępczego pochodzenia środków pieniężnych w kwocie 3 mln zł.

O samym klubie Zatoka Sztuki zrobiło się głośno przy okazji dokumentu Sylwestra Latkowskiego, wyemitowanego w TVP pt. „Nic się nie stało”.

Zobacz także: Film Latkowskiego skompromitował trójmiejski wymiar sprawiedliwości
teraz odtwarzane
„Nic się nie stało”. Już dziś premiera filmu o pedofilii w środowisku celebrytów

Według ustaleń śledczych podmioty gospodarcze stworzone na potrzeby przestępstwa uczestniczyły w obrocie handlowym panelami fotowoltaicznymi z innymi, faktycznie funkcjonującymi na rynku podmiotami.

Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT i towarzyszących im przelewów bankowych dokonywano pozorowanych transakcji sprzedaży lub nabycia paneli. Następnie, posługując się nierzetelnymi dokumentami mającymi potwierdzać obrót handlowy, sprawcy ubiegali się o zwrot nienależnego podatku VAT – informuje prokuratura.

Nieruchomości, luksusowe zegarki i gotówka

Opozycja drąży temat luki VAT-owskiej. Główny ekonomista BGK pokazał wykresy

Opozycja wnioskuje o informację premiera nt. stanu finansów państwa, w tym luki VAT, uznając środowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego za...

zobacz więcej

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono prawo wieczystego użytkowania nieruchomości o wartości 40 mln zł, luksusowe zegarki o wartości 150 tys. zł i gotówkę w łącznej kwocie 200 tys. zł.

Wobec dwóch podejrzanych – Łukasza M. i Tomasza F. – prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował wobec podejrzanego Łukasza M. poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, a wobec Tomasza F. – 300 tys. zł i dozór policji dla obu.

261 osób z zarzutami


Prokurator nie zgadza się z postanowieniami sądu i złoży od nich zażalenie. Jego zdaniem w przypadku podejrzanych jedynie izolacyjny środek zapobiegawczy jest w stanie zagwarantować prawidłowy bieg postępowania.

Zatrzymania są efektem śledztwa dotyczącego wyłudzania podatku VAT z tytułu fikcyjnego obrotu panelami fotowoltaicznymi w latach 2010-17. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie odbyły się w lutym 2017 r. Dotychczas zarzuty w tej sprawie przedstawiono 261 osobom.

W toku śledztwa ustanowiono zabezpieczenia majątkowe na mieniu w łącznej kwocie ponad 100 mln zł. Zabezpieczeniami objęte zostały nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego, gotówka, wartościowe ruchomości, w tym luksusowe zegarki podejrzanych.

Zobacz także: Dwa laboratoria „mety” zlikwidowane w polskim zagłębiu metamfetaminowym
teraz odtwarzane
Dwa laboratoria „mety” zlikwidowane w polskim zagłębiu metamfetaminowym

źródło:
Zobacz więcej