RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czeski rząd poprosił Polskę i Niemcy o pomoc w leczeniu chorych na COVID-19

Możliwości szpitali są na granicy wyczerpania (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Możliwości szpitali są na granicy wyczerpania (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 – przekazała agencja CTK po posiedzeniu rządu. O trwających rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny.

Czechy. Trzy ssaki w praskim zoo mają koronawirusa

Testy z odchodów zwierząt w ogrodzie zoologicznym w Pradze potwierdziły w czwartek zakażenie koronawirusem u dwóch lwów i jednego goryla....

zobacz więcej

Z materiału, który resort zdrowia przedstawił na posiedzeniu gabinetu, wynika, że rząd Czech chce wynegocjować bezpłatne przyjęcie na zasadach przyszłej wzajemności pacjentów w szpitalach w Polsce i w Niemczech. Za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zwróci się do Komisji Europejskiej o zwrot kosztów transportu pacjentów.

Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki zaproponował Czechom i Słowacji miejsca w polskich szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Powiedział na konferencji prasowej w Katowicach, że Polska czeka tylko na sygnał od partnerów w Pradze i Bratysławie.

O pomocy z Niemiec dyskusje w Czechach trwają od stycznia, gdy o potrzebie przewozu pacjentów do niemieckich krajów związkowych Saksonii i Bawarii mówili lekarze ze szpitali w przygranicznych regionach. Na początku obecnego tygodnia Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do rządu o zgodę na podjęcie negocjacji z Niemcami.

Szpitale przy granicy pełne


W rezultacie wolne miejsca w szpitalach w Niemczech są wykazywane w danych centralnej dyspozytury szpitalnej w Czechach.

Czechy potwierdzają. Jest pierwszy przypadek nienotowanej tam dotąd odmiany koronawirusa

Czeskie laboratoria po raz pierwszy potwierdziły wykrycie w kraju południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa – podała w czwartek rzeczniczka...

zobacz więcej

Dotąd żaden pacjent nie trafił do szpitali za granicą.

Wiceminister zdrowia Vladimir Czerny zapowiadał, że Czechy zwrócą się do partnerów z zagranicy o pomoc, gdy łóżka w Czechach będą zapełnione w 90 proc. Teraz są zajęte w 86 proc., a łóżka przystosowane do podawania tlenu – w 77 proc.

Według resortu zdrowia możliwości szpitali są na granicy wyczerpania.

Rząd stwierdził, że bardzo duże ryzyko jest w miastach Hradec Kralove i Karlowe Wary. Sytuacja pogarsza się także w krajach (województwach) pilzneńskim, ujsteckim, pardubickim i libereckim.

źródło:

Zobacz więcej