RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Susza i kornik drukarz wyniszczają niemieckie lasy

Pożary, susze i inwazja kornika drukarza sprawia, że niemieckie lasy giną w oczach. Tylko jedna piąta drzew ma nienaruszoną koronę – wynika z rządowych Badań Stanu Lasów.

Bahrajn jako pierwszy dopuszcza do użycia szczepionkę Johnson & Johnson

Bahrajn jako pierwszy kraj na świecie zdecydował w czwartek o dopuszczeniu w trybie nadzwyczajnym do użytku szczepionki firmy Johnson & Johnson...

zobacz więcej

W ciągłu zeszłego roku kondycja niemieckich lasów znacznie się pogorszyła. 21 proc. zdrowych czubków drzew to najniższy wynik od 1984 r. Pozostałe 79 proc. znajduje się w złym stanie. „Burze, susze, inwazje korników oraz wzrost pożarów lasów w ostatnich trzech latach wpłynął na tak znaczne szkody” – przekazała minister rolnictwa Julia Klöckner.

„Spiegel” podaje, że do celów Badań Stanu Lasów obserwuje się 10 tys. drzew w Niemczech i rejestruje stan w jakim się znajdują. Od 2019 r. do 2020 r. ok. 1,7 proc. wszystkich drzew obumarło, co jest niepokojącą liczbą, ponieważ od lat 90. statystycznie było ich 10 razy mniej.

Największą szkody zarejestrowano u świerków – w ubiegłym roku obumarło ich 4,3 proc. a dla porównania w poprzednich latach ta liczba utrzymywała się średnio na poziomie 0,1 i 0,2 proc.

Za niszczenie świerków mogą odpowiadać korniki. Suche lato 2020 r., które było trzecim takim z kolei, stworzyło im idealne warunki do życia.

Bez wody insekty z łatwością wnikały do wnętrza kory. Wiele z tych drzew musiało zostać ściętych; w niektórych krajach związkowych zaangażowano do tego żołnierzy federalnych sił zbrojnych.

Zobacz także:Ryby mają osobowość? Zaskakujące wyniki badań

źródło:
Zobacz więcej