RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Historyczny rekord temperatury w Polsce. Pobity po 31 latach – co do dnia

22,1 st. pokazały w czwartek termometry w Makowie Podhalańskim – to rekord ciepła odnotowany w lutym w skali kraju – powiedział dyżurny synoptyk IMGW Jakub Gawron. Poprzedni rekord lutego odnotowano w tej samej miejscowości dokładnie 31 lat temu – 25 lutego w 1990 r. Termometry pokazały tam 21,4 st.

Anomalie pogodowe w Polsce. Klimatolog wyjaśnia, czy należy cieszyć się z ocieplenia

Fale chłodu, które w ostatnich tygodniach występowały w różnych rejonach świata, są paradoksalnie spowodowane… ociepleniem klimatu – oceniają...

zobacz więcej

Wyjątkowo ciepło jest w całej Polsce. Rekord został też pobity w Warszawie, gdzie zanotowano 18,1 st. To podniesienie poprzeczki ze środy, kiedy także padł rekord dla stolicy – 17,5 st. (poprzedni rekord pochodził z 1990 r.: 17,1 st.).

Skąd biorą się kolejne rekordy ciepła?


Lutowy rekord ciepła padł w poniedziałek na Kasprowym Wierchu, gdzie zanotowano 9,9 st. Dotychczasowy rekord ciepła tego miesiąca na szczycie padł w 1989 roku, kiedy termometry wskazały tam 7,8 st. C. Jak wyjaśnił Gawron, na takie wysokie temperatury złożyło się kilka czynników.

– Jesteśmy w oddziaływaniu wyżu, dlatego mamy słoneczną pogodę w całym kraju. Mamy duży dostęp bezpośredniego promieniowania słonecznego, przez co wszystko się mocno nagrzewa. Napływ bardzo ciepłej masy powietrza pochodzi z rejonu szerokości okołozwrotnikowych – powiedział synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo na rekordowy Maków Podhalański może działać inwersja temperatury: spada ona wraz z wysokością nad poziomem morza. Maków jest położony na wysokości około 300 m n.p.m., w związku z czym jest tam cieplej niż w miejscach położonych niżej.

Prognoza pogody – piątek 26 lutego


Według synoptyków już w piątek, za sprawą napływającego z zachodu chłodniejszego powietrza, pojawią się opady deszczu i ochłodzenie. W najbliższych dniach temperatury maksymalne wyniosą w Polsce północnej do 10 st., a na południu do 13-14 st. W sobotę w górach spodziewane są opady śniegu.

Pogodowy rollercoaster. Prognoza długoterminowa na luty i marzec w trzech wariantach

źródło:
Zobacz więcej