RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Noszenie okularów obniża trzykrotnie ryzyko zakażenia się SARS–CoV–2 przez oczy

Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu (fot. Shutterstock/DimaBerlin)
Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu (fot. Shutterstock/DimaBerlin)

Zakażenie się wirusem SARS–CoV–2 przez narząd wzroku jest trzykrotnie mniej prawdopodobne w przypadku osób, które regularnie korzystają z okularów – wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Indii.

Naukowcy odkryli genetyczne predyspozycje do ciężkiego przebiegu COVID-19

Z pomocą sztucznej inteligencji rosyjscy naukowcy odkryli, że geny odpowiedzialne za prezentowanie wirusów na powierzchni zakażonych komórek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zespół badawczy z uniwersytetu w Bilaspur w środkowo-wschodnich Indiach wskazał, że wyraźny spadek ryzyka infekcji wiąże się z nawykami osób noszących okulary. „Ich użytkownicy zdecydowanie rzadziej dotykają oczu, chroniąc tym samym organizm przed dostępem do niego koronawirusa” – wskazali indyjscy naukowcy.

Ze studium opublikowanego na naukowym portalu „Medrxiv” wskazano, że uczestnicy badania średnio podczas dnia dotykali 20 razy okolice ust i nosa, a więc miejsc, poprzez które SARS-CoV-2 wnika do organizmu.

Autorzy badania wskazali, że w przypadku narządu wzroku, przez który koronawirus również dostaje się do organizmu, osoby biorące udział w badaniu dotykały oczu średnio trzy razy dziennie. Nawyku tego nie mieli uczestnicy badania noszący okulary.

Naukowcy z Nowego Jorku odkryli niepokojący wariant koronawirusa

Dwa pracujące niezależnie od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku poinformowały o odkryciu nowego wariantu koronawirusa....

zobacz więcej

„Regularne noszenie okularów zmniejsza nawyk dotykania okolic oczu, co w automatyczny sposób redukuje ryzyko zainfekowania się przez narząd wzroku koronawirusem” – wskazał zespół badawczy.

W przeprowadzonym w północnych Indiach studium uczestniczyły 304 osoby w wieku od 10 do 80 lat.

Badanie zostało zrealizowane między sierpniem a wrześniem 2020 r.

Zobacz także: Będzie trzecia dawka szczepionki? Pfizer sprawdza skuteczność 

źródło:

Zobacz więcej