RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ryby mają osobowość? Zaskakujące wyniki badań

Ryby i ich ruch (fot. PIxabay)
Ryby i ich ruch (fot. PIxabay)

Sposób, w jaki pływa dana ryba, wiele mówi o jej „osobowości” - twierdzą naukowcy na łamach pisma „Ecology and Evolution”. Osobowości opisywano u wszystkich gatunków zwierząt, od mrówek po małpy. Niektóre osobniki są odważne i aktywne, inne nieśmiałe i mało ruchliwe.

Są gatunki genetycznie odporne na nowotwory. Pomogą ludziom?

To, że wieloryby, delfiny i morświny chorują na nowotwory rzadziej od ludzi, wydaje się wynikać z ich cech genetycznych – informuje magazyn...

zobacz więcej

Zespół biologów i matematyków ze Swansea University oraz University of Essex sfilmował ruchy 15 cierników (Gasterosteus aculeatus) pływających w zbiorniku, który zawierał dwie, trzy lub pięć plastikowych roślin umieszczonych w stałych pozycjach.

Śledząc ruchy ryb na nagraniach wideo o wysokiej rozdzielczości zespół analizował, jak bardzo i jak często ryby obracały się oraz jak przyspieszały i hamowały. Jak się okazało, ruchy każdej ryby były bardzo odmienne, a różnice te były wysoce powtarzalne: do tego stopnia, że naukowcy mogli zidentyfikować danego ciernika tylko na podstawie danych dotyczących jego ruchu.

Te nowe badania sugerują, że eksperci mogą wiarygodnie oceniać osobowość dzikich zwierząt po prostu na podstawie sposobu ich poruszania się.

Czytaj więcej: Dobrze jest mieć wśród przodków neandertalczyka? Można dziękować i przeklinać

Według autorów potrzebna jest dalsza praca z innymi gatunkami i kontekstami, aby zobaczyć, na ile ogólny charakter ma to zjawisko i czy te same wzorce obserwuje się u zwierząt lądowych lub gatunków latających.

źródło:

Zobacz więcej