RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lotnictwo USA przeprowadziło ataki w Syrii

Zostały przeprowadzone na polecenie prezydenta Joe Bidena (fot. Reuters)
Zostały przeprowadzone na polecenie prezydenta Joe Bidena (fot. Reuters)

Amerykańskie lotnictwo przeprowadziło w czwartek kilka ataków we wschodniej Syrii – poinformował w komunikacie Pentagon. Naloty, które były wymierzone w obiekty należące do proirańskich milicji, zostały przeprowadzone na polecenie prezydenta Joego Bidena.

Biden cofa decyzję Trumpa. Chodzi o imigrantów

Amerykański prezydent Joe Biden anulował rozporządzenie swego poprzednika Donalda Trumpa wydane na początku pandemii koronawirusa. Chodzi o...

zobacz więcej

To pierwsze działania militarne zarządzone przez nowego prezydenta USA od rozpoczęcia przez niego urzędowania. Naloty w Syrii mają charakter odwetowy i są odpowiedzią Waszyngtonu „na niedawne ataki na cele amerykańskie w Iraku oraz pogróżki wysuwane pod adrtesem USA” – jak zaznaczył w swym oświadczeniu rzecznik Departamentu Obrony John Kirby.

Co atakowali Amerykanie?

Kirby podkreślił też, że „podjęta przez prezydenta Joego Bidena decyzja o atakach lotniczych w Syrii była konsultowana z sojusznikami Stanów Zjednoczonych”. Dodał, że „działaniom militarnym towarzyszyły zabiegi dyplomatyczne”.

Amerykańskie dowództwo uczyniło wszystko, by podejmowane działania były wyważone. „Naszym celem jest zmniejszenie eskalacji napięć na północy Syrii i w Iraku” – czytamy w komunikacie Pentagonu .

Czytaj więcej: Media: Chińczycy poddali dyplomatów USA analnym testom na COVID-19

Wyjaśniono w nim, że ataki były wymierzone w obiekty wykorzystywane przez powiązane z Iranem szyickie milicje: Kataib Hezbollah, która jest jedną z najpotężniejszych grup paramilitarnych w Iraku oraz milicję Kataib Sajed al-Szuhada, aktywną zwłaszcza w Syrii.

źródło:

Zobacz więcej