RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Parlament Holandii opowiedział się za liberalizacją prawa aborcyjnego

Aborcja jest dozwolona w Niderlandach do 24 tygodnia ciąży (fot. Pixabay)
Aborcja jest dozwolona w Niderlandach do 24 tygodnia ciąży (fot. Pixabay)

Izba niższa holenderskiego parlamentu (Tweede kamer) zdecydowaną większością głosów opowiedziała się w czwartek za liberalizacją obowiązującego prawa aborcyjnego. Wywodzący się z chadeckiej partii CDA minister zdrowia zapowiedział, że nie wprowadzi jej w życie.

Biskupi Europy do szefa PE: Przepisy UE nie przewidują prawa do aborcji

„Z prawnego punktu widzenia ani prawodawstwo Unii Europejskiej, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka nie przewidują prawa do aborcji. Sprawę tę...

zobacz więcej

Aborcja jest dozwolona w Niderlandach do 24. tygodnia ciąży. Decyzje w sprawie jej przeprowadzenia może podjąć kobieta po ukończeniu 16 lat.

Jeżeli jest młodsza, potrzebuje zgody rodziców. Ustawa o przerywaniu ciąży stanowi, iż kobieta, która zdecydowała się na aborcję, musi odczekać pięć dni zanim dojdzie do zabiegu.

Kto poparł wniosek?

Jest to tzw. okres refleksji. W czwartek wieczorem Tweede kamer większością 119 głosów (na 150), przyjęła propozycję lewicy, by zrezygnować z tego warunku.

Wspólny wniosek zielonych (Groen/Links) oraz socjaldemokratów (PvdA) został poparty w głosowaniu przez liberałów premiera Marka Rutte (VVD), współrządzących z nimi socjalliberałów (D66) oraz opozycyjnych populistów z PVV, Partię Socjalistyczną (SP), Forum na Rzecz Demokracji Thierry Baudeta, a także Partię na rzecz zwierząt (PvdD).

Czytaj więcej: Portugalscy biskupi chwalą decyzję prezydenta. Chodzi o eutanazję

Przeciwko opowiedziały się pozostałe partie koalicji: Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) oraz konserwatywna chadecja (CU) a także pozostające w opozycji do gabinetu Marka Rutte - protestancka partia SGP oraz reprezentacja mniejszości tureckiej DENK.

źródło:

Zobacz więcej