RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamknięte miasto odcięte od świata, żywność dostarczają śmigłowce

Do Murmańska można dotrzeć tylko na pokładzie statku motorowego (fot. Reuters)
Do Murmańska można dotrzeć tylko na pokładzie statku motorowego (fot. Reuters)

Osiedle Ostrownoj w rosyjskim obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, zostało odcięte od świata, gdy jedyny statek kursujący między nim i resztą półwyspu trafił do remontu. Żywność muszą teraz dostarczać śmigłowce.

Matka wyrzuciła z okna czworo dzieci, żeby uratować je przed pożarem

Mieszkanka Stambułu wyrzuciła czworo swoich dzieci z okna na trzecim piętrze, żeby uratować je przed pożarem, który w środę wybuchł w budynku...

zobacz więcej

Miejscowość Ostrownoj, w której niegdyś stacjonowały atomowe okręty podwodne, wciąż ma status miasta zamkniętego. Dawniej mieszkało tam prawie 15 tysięcy ludzi, dziś osiedle liczy zaledwie 1700 mieszkańców. Ostrownoj nie ma połączeń lądowych z resztą półwyspu. Do Murmańska można dotrzeć tylko na pokładzie statku motorowego Kławdija Jełanskaja.

Po tym, gdy jednostka ta trafiła do remontu w połowie stycznia, mieszkańcy zaalarmowali w mediach społecznościowych, że zapasy żywności w sklepach się kurczą.

Imiona radzieckich aktorek teatralnych

Kławdija Jełanskaja jest w tej chwili ostatnią z łącznie ośmiu bliźniaczych jednostek zbudowanych w latach 70. XX w. dla ZSRR w byłej Jugosławii. Okręty nosiły imiona radzieckich aktorek teatralnych. Wszystkie były przygotowane do żeglugi w wodach Arktyki. Od dłuższego czasu powtarzały się na statku problemy techniczne.

W środę Ostrownoj otrzymał dwie tony owoców, warzyw i nabiału, dostarczone śmigłowcem. Władze regionu zapowiedziały skierowanie do osiedla innego statku, który ma przywieźć osiem ton ładunku.

źródło:

Zobacz więcej