RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy z Nowego Jorku odkryli niepokojący wariant koronawirusa

Walka z wykrytą mutacją wirusa może być trudniejsza (fot. Spencer Platt/Getty Images)
Walka z wykrytą mutacją wirusa może być trudniejsza (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Dwa pracujące niezależnie od siebie zespoły naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku poinformowały o odkryciu nowego wariantu koronawirusa. Za niepokojące uznano, że nie chroni przed nim ani system immunologiczny organizmu, ani przeciwciała.

Będzie trzecia dawka szczepionki? Pfizer sprawdza skuteczność

Trwają badania dotyczące wprowadzenia trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi – potwierdzili przedstawiciele firmy Pfizer. Dodatkowa...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wariant B.1.526 pojawił się w mieście Nowy Jork oraz na północnym wschodzie kraju. Zdaniem ekspertów z Columbii zawiera mutacje, które pomagają mu uniknąć naturalnej reakcji immunologicznej organizmu. Nie zabezpieczają też przed nim przeciwciała monoklonalne.

Jak podkreśla stacja CNN, jedna z mutacji przypomina wariant B.1.351 zaobserwowany po raz pierwszy w RPA. W pewnym sensie wymyka się reakcji organizmu na szczepionki i jest coraz bardziej powszechny.

„Obserwowaliśmy stały wzrost wskaźnika wykrywalności od końca grudnia do połowy lutego, z niepokojącym wzrostem do 12,7 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni” – ocenił zespół z Columbia University Medical Center.

Badaczy najbardziej niepokoi mutacja E484K. W ich opinii ma ona zdolność częściowego uniknięcia reakcji immunologicznej organizmu, a także terapii przeciwciałami monoklonalnymi.

Naukowcy odkryli genetyczne predyspozycje do ciężkiego przebiegu COVID-19

Z pomocą sztucznej inteligencji rosyjscy naukowcy odkryli, że geny odpowiedzialne za prezentowanie wirusów na powierzchni zakażonych komórek...

zobacz więcej

Groźne właściwości


„Nie jest niczym niezwykłym, że pojawiają się nowe warianty, ale jeśli nadają wirusowi niepokojących właściwości, takich jak lepsza zdolność przenoszenia się lub niepoddawania leczeniu i szczepionkom, lekarze zaczynają się martwić” – zwraca uwagę CNN.

W nawiązaniu do B.1.526 badacze twierdzą, że wskaźnik wykrywalności nowego wariantu w ciągu ostatnich kilku tygodni rośnie. Może być on wkrótce bardziej powszechny, niż wariant brytyjski i południowoafrykański.

„Jednak nie mamy teraz wystarczających danych, aby to potwierdzić. (...) Wszystko, co wiemy o tej kluczowej mutacji sugeruje, że wydaje się unikać presji przeciwciał” – wyjaśniał CNN dr David Ho, dyrektor ośrodka badawczego AIDS im. Aarona Diamonda na Uniwersytecie Columbia.

Przedwczesny alarm?


Niektórzy inni specjaliści oraz doradcy władz miejskich i stanowych krytykują te ustalenia jako potencjalnie przedwczesne i podane na podstawie niedokończonych badań.

Miejski komisarz ds. zdrowia dr Dave Chokshi, którego cytuje stacja NBC, tłumaczył, że nie ma dowodów, aby wariant zidentyfikowany przez nowojorskich badaczy przyczynił się do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Jak argumentował, ich liczba od skoku związanego ze świętami wciąż się zmniejsza.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: Polacy dostali już 3 mln dawek szczepionki na koronawirusa

źródło:

Zobacz więcej