RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie trzecia dawka szczepionki? Pfizer sprawdza skuteczność

Szczepionka Pfizera jest obecnie podawana w dwóch dawkach (fot. Shutterstock/Juan Roballo)
Szczepionka Pfizera jest obecnie podawana w dwóch dawkach (fot. Shutterstock/Juan Roballo)

Trwają badania dotyczące wprowadzenia trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi – potwierdzili przedstawiciele firmy Pfizer. Dodatkowa dawka miałaby zwiększyć skuteczność szczepionki.

Naukowcy odkryli genetyczne predyspozycje do ciężkiego przebiegu COVID-19

Z pomocą sztucznej inteligencji rosyjscy naukowcy odkryli, że geny odpowiedzialne za prezentowanie wirusów na powierzchni zakażonych komórek...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Podawana w dwóch dawkach szczepionka Pfizera ma 95-procentową skuteczność i działa również w przypadku stwierdzonych dotychczas mutacji koronawirusa.

Mikael Dolsten, dyrektor naukowy Pfizera poinformował jednak, że „wskaźnik mutacji w obecnym wirusie jest wyższy niż oczekiwano” i być może w przyszłości będziemy potrzebować większej ochrony.

Ochrona przed kolejnymi mutacjami


Albert Bourla, dyrektor generalny firmy potwierdził, że prowadzone są badania, które mają nas przygotować na taką ewentualność. Ich uczestnicy otrzymają trzecią dawkę szczepionki w okresie 6-12 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki. Wielkość wszystkich dawek będzie identyczna.

Naukowcy oczekują, że trzecia dawka jeszcze bardziej wzmocni odporność immunologiczną człowieka i będzie nas chronić przed kolejnymi mutacjami wirusa. Badaniem objeto dwie grupy wiekowe: od 18 do 55 i od 65 do 85. Jego uczestnicy jako jedni z pierwszych otrzymali szczepionkę Pfizer-BioNTech podczas wstępnego badania klinicznego rozpoczętego w maju. Tak jak to jest zalecane, również obecnie otrzymali dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni. Teraz naukowcy ocenią skuteczność podania im trzeciej dawki szczepionki.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: Polacy dostali już 3 mln dawek szczepionki na koronawirusa

źródło:
Zobacz więcej