RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ognisko koronawirusa w zakładzie karnym. Blisko setka zakażonych więźniów

Epidemia w Garbalinie zaczęła się prawdopodobnie od osadzonego, który przybył z innego zakładu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Epidemia w Garbalinie zaczęła się prawdopodobnie od osadzonego, który przybył z innego zakładu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

97 osadzonych z Zakładu Karnego w Garbalinie jest zarażonych koronawirusem. Osoby wymagające specjalistycznej opieki lekarskiej trafiły do izolatoriów w Potulicach, Bytomiu i w Łowiczu – poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łęczycy. Sanepid dodał, że na kwarantannie przebywa 48 osób i są to wyłącznie osadzeni.

Krwawe rozruchy w trzech więzieniach. Są dziesiątki zabitych

Co najmniej 67 więźniów zginęło, a wielu zostało rannych podczas zamieszek w trzech zakładach karnych w Ekwadorze. W tłumieniu rozruchów, które...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Na podstawie przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że w ognisku zakażonych jest 97 osadzonych. Osoby wymagające specjalistycznej opieki lekarskiej (choroby współistniejące) zostały przetransportowane do izolatoriów w Potulicach, Bytomiu i w Łowiczu” – poinformowała PSSE w Łęczycy.

Sanepid wyjaśnił, że w trakcie dochodzenia ustalono, że zakażenie zaczęło rozprzestrzeniać się wśród osadzonych pracujących na jednej z hal produkcyjnych ZK Garbalin. W poniedziałek 8 lutego zgłoszenia objawów u osadzonych dokonał kierownik ambulatorium.

„W początkowej fazie ogniska badaniom w kierunku SARS-CoV-2 poddano 14 osadzonych. W wyniku badań uzyskano 12 wyników dodatnich, co spowodowało konieczność przeprowadzenia kolejnych badań w celu przecięcia dróg szerzenia się zakażenia” – poinformowano.

Według PSSE na razie ustalono, że ognisko jest w fazie rozwojowej. W miniony wtorek badaniom poddano 13 osadzonych, którzy we wcześniejszych badaniach mieli wynik nierozstrzygający lub niediagnostyczny.

„W wyniku badań uzyskano trzy wyniki dodatnie. Osoby zostały poddane izolacji” - podkreślił sanepid. Dodał, że na czwartek zaplanowano badania w punkcie mobilnym 16 pracowników ZK Garbalin.

Nadzór nad osobami zakażonymi sprawuje lekarz.

O sprawie napisała czwartkowa „Rzeczpospolita”. Według jej ustaleń epidemia najprawdopodobniej zaczęła się od jednego chorego na COVID-19, który 21 stycznia transportem z Zakładu Karnego w Sieradzu przyjechał do więzienia w Garbalinie (miał zapalenie płuc). Miał jechać w jednym przedziale z innymi skazanymi, których potem rozmieszczono w różnych celach i oddziałach.

-> Przeczytaj także: Morderstwo w więzieniu. Jeden z osadzonych zabił kolegę

Fakt zakażenia pierwszego więźnia wyszedł na jaw dopiero później i, jak zapewniał na łamach „Rz” rzecznik dyrektora okręgowego SW w Łodzi kpt. Paweł Wochal, „niezwłocznie po wystąpieniu objawów wśród osadzonych objęto ich badaniami lekarskimi, odpowiednio izolacją prewencyjną lub kwarantanną”. Wstrzymano zatrudnienie i zawiadomiono sanepid.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej