RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Obecnie częściej zakażają się młodzi”. Prof. Gut mówi, kiedy wygramy z wirusem

Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS–CoV–2 młodzi ludzie (fot. PAP/Adam Warżawa)
Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS–CoV–2 młodzi ludzie (fot. PAP/Adam Warżawa)

Obecnie częściej zakażają się koronawirusem SARS–CoV–2 młodzi ludzie. To pierwszy efekt szczepień – powiedział w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że bardzo niekorzystną okolicznością jest zbyt mała dostępność szczepionki. Powiedział także, kiedy będziemy mogli mówić o końcu epidemii.

Ma 105 lat i pokonała koronawirusa. Jaki jest jej sekret?

Przeżyła grypę hiszpankę, dwie wojny światowe, śmierć trzech mężów i syna, a ostatnio pokonała koronawirusa. Pochodząca z New Jersey 105-latka...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek informację o 12 142 nowych zakażeniach koronawirusem. To zbliżony poziom do tego z początku stycznia. Zmarło 286 osób.

– Wygląda na to, że w tym tygodniu dobowa liczba zakażeń ustabilizowała się na poziomie ok. 12 tysięcy przypadków. Nie sądzę, aby za tydzień było znów o 30 procent więcej, czyli ok. 16 tysięcy. To się w pewnym momencie zatrzyma, a przynajmniej wzrost nie będzie tak szybki – ocenił wirusolog.

Złą sytuację w woj. warmińsko–mazurskim powiązał z przyjazdami rodaków z Wielkiej Brytanii w okresie świąteczno–noworocznym.

Koronawirus wśród nauczycieli. Są wyniki testów przesiewowych

Nieco mniej niż 3 proc. nauczycieli przedszkoli, którzy wzięli udział w badaniach przesiewowych na obecność koronawirusa od 14 do 19 lutego,...

zobacz więcej

„To nie mutacja odpowiada za wzrost zakażeń”


– Mutację brytyjską przywiozło 5 czy 7 osób i wirus działał w środowisku. To nie mutacja jednak odpowiada za wzrost zakażeń, ale nasze zachowania – powiedział prof. Gut.

Jego zdaniem wprowadzenie ograniczeń nie jest trudne. Znacznie bardziej obawia się o ich respektowanie. Społeczne przyzwolenie na ruchy zaostrzające jest zdaniem eksperta niskie.

– Gdy nie będzie takiego przyzwolenia – nawet najlepsze przepisy nie pomogą – dodał.

Udary po COVID-19. Są najcięższym i najczęstszym powikłaniem

Udar mózgu jest najcięższym i najczęstszym powikłaniem neurologicznym u pacjentów z COVID-19 – mówi neurolog prof. Adam Kobayashi, przewodniczący...

zobacz więcej

Zobacz także: Polska pomoc na Grodzieńszczyźnie. PFN wspiera w walce COVID-19 

Przyznał, że rzeczywiście obecnie zakażenia dotyczą głównie młodych osób.

– Starsi się bardziej boją. Do tego widzimy pierwszy efekt szczepień tej grupy. Gdy zaszczepimy wszystkich chętnych w wieku 60 plus, to w zasadzie mamy koniec epidemii. W tym sensie, że nie będzie wielu zgonów i nadmiernego obłożenia szpitali. Problemem jest słaba dostępność szczepionek, bo cała ta akcja przez to strasznie się wlecze – dodał wirusolog.

źródło:

Zobacz więcej