RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amazon wycofał książkę polemiczną wobec „ideologii transpłciowości”

Amazonowi zarzucono cenzurowanie opinii, które nie odzwierciedlają jej liberalnych poglądów (fot. Shutterstock/Sundry Photography)
Amazonowi zarzucono cenzurowanie opinii, które nie odzwierciedlają jej liberalnych poglądów (fot. Shutterstock/Sundry Photography)

Poruszenie w USA wywołała decyzja Amazona o wycofaniu ze sprzedaży książki Ryana T. Andersona, krytykującej „ideologię transpłciowości”. Firmie zarzucono cenzurowanie opinii, które nie odzwierciedlają jej liberalnych poglądów.

Transpłciowa kobieta w gabinecie Bidena

Prezydent elekt USA Joe Biden przedstawił nominację transpłciowej kobiety dr Rachel Levine na stanowisko asystenta sekretarza zdrowia. Jeśli tę...

zobacz więcej

Książka „When Harry Became Sally: Responding to the Transgender Moment” (Kiedy Harry stał się Sally: Odpowiedź na moment/możliwośc transpłciowości") została wydana w 2019 roku nakładem Encounter Books.

Według opisu książki, autor – czerpiąc z biologii, psychologii i filozofii – przedstawia swój pogląd m.in. na „ludzką cielesność, zrównoważone podejście do polityki publicznej w zakresie tożsamości płciowej oraz trzeźwą ocenę ludzkich kosztów błędnego zrozumienia ludzkiej natury”.

Co napisał autor?


Autor argumentuje, że zmieniając płeć, ludzie nie znajdują się w lepszej sytuacji. Zwłaszcza dotyczy to osób, które poddały się „drastycznej procedurze” zmiany płci w wieku dziecięcym z namowy dorosłych. Anderson przekonuje, że najbardziej korzystne terapie koncentrują się na pomaganiu ludziom w zaakceptowaniu siebie i życiu w harmonii ze swoim ciałem.

„Każdy ma coś do stracenia w kontrowersjach wokół ideologii transpłciowej, kiedy błędna polityka »antydyskryminacyjna« wpuszcza biologicznych mężczyzn do damskich toalet i karze Amerykanów, którzy trzymają się prawdy o ludzkiej naturze. Anderson oferuje strategię polemizowania z zachowaniem pryncypiów, rozwagą, współczuciem i wdziękiem” – głosi krótka recenzja tomu.

O usunięciu książki ze sprzedaży przez internetowego kolosa powiadomił sam Anderson. „Mam nadzieję, że nabyliście już swój egzemplarz, ponieważ Amazon właśnie usunął moją książkę »When Harry Became Sally: Responding to the Transgender Moment« ze swoich internetowych półek. Moje pozostałe cztery książki są (na razie) wciąż dostępne” – napisał Anderson na Twitterze.

Publicyści komentują


Jak zauważyła stacja Fox News, w poniedziałek wyszukiwarka na stronie Amazona nie pokazywała w wynikach książki Andersona, sugerując za to zakup książek oferujących odmienne spojrzenie na problem, m.in. „The End of Gender: Debunking the Myths about Sex and Identity in Our Society” (Koniec płci: obalanie mitów o seksie i tożsamości w naszym społeczeństwie) czy „Let Harry Become Sally: Responding to the Anti-Transgender Moment” („Pozwól Harry'emu stać się Sally: odpowiadając na moment antytranspłciowości”).

Znana aktorka ogłosiła, że jest transpłciowym mężczyzną

Popularna aktorka Ellen Page ogłosiła w mediach społecznościowych, że nie jest już kobietą, tylko transpłciowym mężczyzną o imieniu Elliot....

zobacz więcej

Krytycznie do decyzji Amazona odnieśli się publicyści najważniejszych gazet. Komentator „National Review” David French uznał posunięcie za „absurdalne i niedopuszczalne”. Z kolei konserwatywny komentator Ross Douthat z „New York Timesa” określił to jako eksperyment Amazona badający, „co może mu ujść na sucho”.

Nie brak było też krytycznych uwag na Twitterze. Użytkownicy zauważali m.in., że na Amazonie wciąż można kupić np. postulujący eliminację płci męskiej „Manifest SCUM” radykalnej feministki Valerie Solanas, znanej z próby zabicia Andy'ego Warhola, manifest „Unabombera” Teda Kaczyńskiego oraz „Mein Kampf” Hitlera.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpańskie ministerstwo proponuje zmianę płci „na życzenie”

źródło:

Zobacz więcej