RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest wynik sekcji zwłok 3-letniej Hani z Kłodzka. Będzie zarzut zabójstwa

3-letnia Hania zmarła w szpitalu (fot. Shutterstock/Syda Productions)
3-letnia Hania zmarła w szpitalu (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro przedstawi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem matce 3-latki z Kłodzka oraz jej konkubentowi – podała Prokuratura Krajowa. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka została ciężko pobita.

Morderstwo pod Cambridge. Nie żyje Polka, matka piątki dzieci

Mieszkająca pod Cambridge we wschodniej Anglii pięćdziesięciokilkuletnia Polka została zamordowana w swoim domu, który znajduje się tuż obok...

zobacz więcej

3-latka zmarła w nocy z piątku na sobotę w szpitalu w Kłodzku na Dolnym Śląsku.

Dotychczas prokuratura analizowała wersję przedstawianą przez matkę dziewczynki, z której wynikało, że umieściła dziecko pod prysznicem z zimną wodą, gdy zmoczyło się w łóżeczku. Dziewczynka miała przebywać pod zimną wodą od trzech do pięciu minut. Zaczęła wymiotować, słabnąć i wykazywać oznaki nieprzytomności. Wtedy wezwano pogotowie ratunkowe. Mimo reanimacji, 3-latki nie udało się uratować.

Jak przekazał wcześniej prokurator rejonowy w Kłodzku Jan Sałacki, z wyjaśnień i zeznań dorosłych domowników wynikało, że taka forma traktowania i karania „zimnym prysznicem” nie była incydentem.

Matka dziecka usłyszała wówczas zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, czym doprowadziła do nieumyślnego spowodowania zgonu dziewczynki. Jej konkubent usłyszał zarzut znęcania się nad 3-latką poprzez stosowanie przemocy fizycznej w postaci klapsów oraz szarpania. Wobec mężczyzny zastosowano dozór policji.

Przeczytaj też: Usiłowali zabić niemowlę. Rodzice aresztowani

Zbrodnia w Turzanach. Katarzyna W. usłyszała zarzuty zabójstwa dwóch synów

Katarzyna W. z Turzan koło Inowrocławia usłyszała zarzuty zabójstwa dwóch synów w wieku trzech i pięciu lat – poinformowała rzeczniczka prasowa...

zobacz więcej

Jak poinformował w czwartek w komunikacie dział prasowy Prokuratury Krajowej, przeprowadza sekcja zwłok wykazała, że dziecko doznało bardzo poważnych obrażeń jamy brzusznej, wskutek których zmarło.

„Ustalenia prokuratury wskazały na duże prawdopodobieństwo spowodowania ich przez opiekunów dziecka. Matce i jej konkubentowi prokurator przedstawi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem” – podano. Czyn ten zagrożony jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.

W komunikacie dodano też, że prokurator będzie wnioskował o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanej, a także o zastosowanie takiego środka zapobiegawczego wobec jej konkubenta.

Jako pierwszy o wynikach sekcji zwłok dziecka poinformował w czwartek na Twitterze minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Jak przekazał, to nie wychłodzenie z powodu polewania zimną wodą było przyczyną śmierci trzylatki.

„Sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka została ciężko pobita. Poleciłem zatrzymać także ojca dziecka i postawić obu rodzicom zarzuty zabójstwa i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem” – napisał.

30-letnia matka oprócz zmarłej 3-latki ma jeszcze dwoje dzieci: 8-letnią córkę i 10-miesięczną córkę. Sąd rodzinny wydał postanowienie, że dzieci trafią do pieczy zastępczej. Rodzina była pod nadzorem sądowego kuratora i asystenta rodziny.

Zobacz także: Zabili czterolatkę, bo „miała w sobie demona”

źródło:

Zobacz więcej