RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Czechy potwierdzają. Jest pierwszy przypadek nienotowanej tam dotąd odmiany koronawirusa

W Czechach wykryto pierwszy przypadek południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa (fot.PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
W Czechach wykryto pierwszy przypadek południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa (fot.PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Czeskie laboratoria po raz pierwszy potwierdziły wykrycie w kraju południowoafrykańskiej odmiany koronawirusa – podała w czwartek rzeczniczka ministerstwa zdrowia Barbora Peterova. Informacje o kilku podejrzeniach tej odmiany pojawiły się w ostatnich dniach.

Moderna gotowa do testów szczepionki na mutację koronawirusa z RPA

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna ogłosiła w środę, że zmodyfikowana wersja jej szczepionki na koronawirusa, opracowana specjalnie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Osoba, od której pobrano próbkę z z południowoafrykańską odmianą, była najprawdopodobniej wcześniej na Zanzibarze. Kilka takich testów PCR zostało przeprowadzonych po podróżach u mieszkańców regionu Hradec Kralove oraz Moraw Południowych.

Szczegółowa analiza genetyczna przeprowadzona w Laboratorium Referencyjnym ds. Grypy w Państwowym Instytucie Zdrowia potwierdziła wystąpienie wariantu południowoafrykańskiego.Badanie drugiej próbki w laboratorium nie przyniosło rezultatu z uwagi na niskie stężenie RNA.

Według ministra zdrowia Jana Blatnego wcześniej potwierdzona tzw. brytyjska odmiana koronawirusa już dominuje w Czechach i komplikuje walkę z pandemią. Zgodnie z danymi resortu zdrowia w środę zarejestrowano 13 657 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. To mniej niż we wtorek, ale o około 2700 więcej niż przed tygodniem. Liczba aktualnie zainfekowanych osób jest najwyższa od początku pandemii i wynosi 131 758. Łącznie w Czechach zakaziło się koronawirusem 1 198 168 osób.

W szpitalach przebywa 6967 chorych na Covid-19, ich liczba nieznacznie spadła w porównaniu z wtorkiem. W ciężkim stanie jest 1432 hospitalizowanych. Do tej pory w Czechach zmarło 19 835 osób zainfekowanych koronawirusem. Dane dotyczące środy mówią o 67 zgonach, ale będą one aktualizowane. We wtorek zmarły 133 osoby. Ostatni raz o mniej niż 100 zgonach w ciągu jednej doby ministerstwo zdrowia poinformowało 20 grudnia 2020 r.

Czytaj także: Izraelscy naukowcy ocenili skuteczność szczepionki Pfizera

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej