RAPORT

Wojna na Ukrainie

W 2023 r. Pendolino może dotrzeć do Lwowa. Ukraina zbuduje kolej wysokich prędkości

Podróż Pendolino na Ukrainę może być możliwa już za niespełna trzy lata (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Podróż Pendolino na Ukrainę może być możliwa już za niespełna trzy lata (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Minister infrastruktury Ukrainy Wladysław Kriklij poinformował, że w 2021 r., ogłoszonym przez Unię Europejską rokiem kolei, jego kraj rozpocznie budowę kolei dużych prędkości. Jako pierwsza do prędkości 250 km/h ma zostać przystosowana linia z Mościsk przy granicy z Polską do Lwowa.

Kolej dużych prędkości, nowe drogi. Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących CPK

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. To między innymi 1800 kilometrów linii kolejowych oraz...

zobacz więcej

Modernizacja linii z Mościsk do stacji Lwów Skniłów była zapowiedziana już wcześniej, nowością jest natomiast zapowiedź podniesienia prędkości do standardu KDP. Już w 2023 r. trasa zostanie przebudowana w ten sposób, by mógł po niej jeździć tabor zarówno z europejskim (1435 mm), jak i z rosyjskim (1525 mm) rozstawem kół. Z wypowiedzi Kriklija nie wynika jednoznacznie, czy podniesienie szybkości do 250 km/h nastąpi w tym samym terminie.

Napięcie w sieci trakcyjnej na Ukrainie jest takie jak w Polsce. Oznacza to, że za niespełna 3 lata technicznie możliwa będzie podróż bezpośrednia z Polski – np. z Gdyni, Warszawy bądź Krakowa – do Lwowa na pokładzie Pendolino. Jedynego w obu krajach taboru, przystosowanego do prędkości 250 km/h. 

Obecnie wspomniane składy kursują między Trójmiastem i Warszawą a metropoliami południa Polski, między innymi Rzeszowem . Również w 2023 r. wspomniane pociągi przyspieszą do swojej maksymalnej prędkości konstrukcyjnej w Polsce. Do tego czasu Polskie Linie Kolejowe chcą umożliwić jazdę z szybkością 250 km/h po Centralnej Magistrali Kolejowej, między Warszawą a Krakowem i Katowicami. Obecnie na większości CMK obowiązuje prędkość szlakowa 200 km/h.

W kolejnych latach Ukraina ma zamiar znacznie rozbudować sieć KDP, która dotrze do Kijowa, a także Tarnopola, Winnicy, Białej Cerkwi, Charkowa, Odessy i Zaporoża. Podróż ze Lwowa do stolicy ma skrócić się z 5 godzin do 2 godzin i 40 minut.

-> Przeczytaj także: „Wjazd z impetem na unijne tory”. Wraca pomysł bezpośredniego pociągu do Brukseli

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej