RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budka straszył wyborami, teraz do nich dąży. „Najmniej wiarygodny szef PO” [WIDEO]

Przewodniczący PO Borys Budka w Sejmie (fot. PAP/Rafał Guz)
Przewodniczący PO Borys Budka w Sejmie (fot. PAP/Rafał Guz)

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka zdradził, że „ciężko pracuje, by przyspieszyć wybory parlamentarne”. Rok temu mówił, że dążący do wyborów w czasie pandemii „mogą mieć krew na rękach”. – W tym momencie mamy o wiele więcej zakażeń niż na wiosnę zeszłego roku, a Borys Budka mówi o wyborach. Kompletna niekonsekwencja, zresztą nie pierwszy raz. Moim zdaniem to jeden z najmniej wiarygodnych liderów Koalicji Obywatelskiej, jeśli nie najmniej wiarygodny przewodniczący PO w historii – powiedział tvp.info poseł PiS Paweł Lisiecki.

Konserwatyści zostaną w PO? „Na listach wyborczych prędzej znajdzie się Lempart” [WIDEO]

Liderzy PO zapewniają posłów, którzy sprzeciwiają się liberalizacji przepisów antyaborcyjnych, że znajdą się na przyszłych listach wyborczych. Czy...

zobacz więcej

Borys Budka „ciężko pracuje” nad przyspieszonymi wyborami i transferami, a rok temu straszył głosowaniem


„Nikt odpowiedzialny nie narazi swoich urzędników na niebezpieczeństwo pogorszenia stanu zdrowia czy utraty życia. Dzisiaj każdy, kto każe zajmować się wyborami, może mieć krew na rękach” – mówił 1 kwietnia 2020 roku przewodniczący PO Borys Budka w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Ministerstwo Zdrowia informowało wówczas o kilkuset nowych przypadkach koronawirusa dziennie, a nie kilkunastu tysiącach jak obecnie. Szefowi PO nie przeszkodziło to w zmianie stanowiska. „Ja ciężko pracuję nad tym, by przyspieszyć wybory parlamentarne. Czasami robi się to w świetle kamer, co nie wychodzi, a czasami w ciszy” – stwierdził w TVN24. Aby wcześniejsze wybory stały się możliwe, rząd Zjednoczonej Prawicy musiałby stracić większość. Budka był więc pytany o swoją wypowiedź z początku lutego, gdzie mówił o „pięciu sprawiedliwych, którzy byliby gotowi przejść na dobrą stronę mocy”. „Pracujemy nad tym, o nazwiskach nie będę mówił” – stwierdził przewodniczący PO. Sęk w tym, że na razie Koalicja Obywatelska nie pozyskuje posłów, tylko ich traci. Do Polski 2050 przeszli bowiem Joanna Mucha i Paulina Hennig-Kloska.

Zobacz także: „Pięciu sprawiedliwych” z PiS do PO? Budka mówi o trwających rozmowach

Mirosław Suchoń z KO: Dzisiaj obywatele już wiedzą, jak wirus działa


Czy Budka, który mówi o „krwi na rękach” w kontekście wyborów, a później domaga się przeprowadzenia ich jak najszybciej, jest wiarygodny? – W kwietniu zeszłego roku ta pandemia miała swój początek, nikt nie był do tego przygotowany, nie wiedzieliśmy, w którym kierunku może to pójść. Dzisiaj społeczeństwo jest o wiele bardziej świadome i przygotowane, aby podejść do tego z pandemiczną ostrożnością. Jeżeli będą wybory, to zostaną przeprowadzone w taki sposób, który gwarantuje bezpieczeństwo. Obywatele są coraz bardziej świadomi tego, jak wirus działa, jak się chronić. Tylko jednego brakuje. Konsekwencji i rozsądku ze strony rządu – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. Kiedy Budka straszył zakażeń było kilkaset dziennie, dzisiaj było ponad 12 tysięcy. Gdzie tu logika? – Wiadomo, że wybory muszą być bezpieczne i co do tego nie ma żadnej wątpliwości – odpowiedział Suchoń.

Anna Maria Siarkowska z PiS: PO i Budka są zawsze gotowi na kolejną porażkę


Czy przyspieszone wybory byłyby w ogóle w interesie PO? W wielu sondażach partia ta jest dopiero na trzecim miejscu, po Polsce 2050. – Borys Budka i PO są zawsze gotowi na kolejną porażkę. W tym wypadku porażkę wyborczą. Ja rozumiem, że PO trochę grunt pali się pod nogami, bo ich elektorat się kurczy, mają coraz mniej posłów, ponieważ kolejni przechodzą do Szymona Hołowni. Budka nie jest żadnym demiurgiem i kłopoty jego partii nie są powodem, który powinien skłonić Sejm do skrócenia kadencji. Niech Budka poczeka na swoją szansę ponad 2 lata – zaproponowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Siarkowska.

Rozpad Koalicji Obywatelskiej? „PO zmienia niebieskie barwy na czerwone”

Na sejmowych korytarzach słychać, że kwestia aborcji może doprowadzić do rozłamu w Koalicji Obywatelskiej albo zjednoczyć ją z Lewicą. – PO zmienia...

zobacz więcej

Arkadiusz Iwaniak z SLD: Budka chce zrobić ruch wyprzedzający


– Wybory powinny się odbyć w określonym czasie, kadencja jest 4-letnia. Borys Budka chce zrobić ruch wyprzedzający. Pytanie, czy byłby to dla niego dobry ruch i czy nie okazałoby się że dzisiejsze poparcie jest katastrofalne i PO zamiast zyskać po prostu straciłaby. Ja oceniam to jako taki ruch do przodu na zasadzie „toniemy, możemy przyspieszymy”– przekonywał poseł Arkadiusz Iwaniak z Lewicy.

Zobacz także: Porażka Budki. Nawet działacze PO nie są zainteresowani jego planem

Anna Górska z Partii Razem: Budka zajmuje się liczeniem mandatów i słupków, a nie programem PO


– Borysowi Budce radziłabym się skupić na pracy programowej i określeniu tego, czym Platforma chce być. Pan Budka zajmuje się liczeniem mandatów, słupków, a nie zajmuje się tym, jaką ofertę chce przedstawić obywatelkom i obywatelom. Na pewno pandemia nie służy temu, żeby przeprowadzać wybory. Zawsze byliśmy przeciwko temu, żeby wybory w takim trybie odbywały się w trakcie pandemii. Platforma jest niekonsekwentna właściwie od początku – argumentowała Anna Górska z Partii Razem.

Jan Mosiński z PiS: Budka chce zaistnieć w mediach i opowiada różnego rodzaju historyjki


– Borys Budka usiłuje zaistnieć w przekazie medialnym, dlatego wymyśla różnego rodzaju historyki, które nie mogą się zrealizować. Mówienie o wcześniejszych wyborach jest mało poważne. Platforma Obywatelska kłamała, kłamie i kłamać będzie. To jeden z jej głównych paradygmatów działania. Budka mówiąc o mocy ma chyba na myśli 20. stopień zasilania z okresu PRL-u. Przypomnijmy, że to oznaczało prawie całkowity brak dostawy mocy dla ówczesnych państwowych przedsiębiorstw. Tak wygląda dzisiaj sytuacja również w Platformie Obywatelskiej, jeśli chodzi o możliwości sprawcze. Ta moc to chyba jakiś literacki wymysł Borysa Budki – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej