RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Media: Chińczycy poddali dyplomatów USA analnym testom na COVID-19

Relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie pogorszyły się w ostatnich latach (fot. REUTERS/Tingshu Wang)
Relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie pogorszyły się w ostatnich latach (fot. REUTERS/Tingshu Wang)

Chińskie MSZ zaprzeczyło w czwartek, aby pracujących w ChRL amerykańskich dyplomatów badano na COVID-19 poprzez pobieranie wymazów z odbytu. Media w USA informowały wcześniej, że niektórzy dyplomaci skarżyli się na takie procedury.

Starcie na kamienie i metalowe pręty. Chińsko-indyjska bitwa w Himalajach [WIDEO]

Choć od chińsko-indyjskich starć na spornej granicy w Himalajach minęło już ponad pół roku, dotąd Pekin milczał na temat poniesionych strat. Teraz...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Z tego, co wiem, strona chińska nigdy nie wymagała od amerykańskiego personelu dyplomatycznego w Chinach przechodzenia testów analnych – oświadczył w Pekinie rzecznik MSZ Zhao Lijian. Chińskie media informowały w ostatnich miesiącach, że wymazy analne pobierane są od niektórych osób w ramach badań na obecność koronawirusa, gdyż chińscy naukowcy uznali takie testy za pewniejsze niż badanie próbek pobranych z gardła czy nosa.

Według dziennika „Washington Post” niektórzy pracownicy placówek dyplomatycznych USA w Chinach skarżyli się Departamentowi Stanu, że pobrano od nich wymazy analne. Portal Vice przekazał natomiast, cytując anonimowego urzędnika Departamentu Stanu, że testy przeprowadzono w wyniku pomyłki, a Pekin obiecał, że nie będzie ich już stosował wobec amerykańskich dyplomatów.

„Ochrona godności”


Rzecznik Departamentu Stanu USA oświadczył, że Waszyngton jest „oddany zapewnianiu bezpieczeństwa amerykańskim dyplomatom i ich rodzinom, przy jednoczesnej ochronie ich godności” w zgodzie z konwencją wiedeńską i prawem międzynarodowym – przekazała agencja AP.

Chińskie władze od ponad tygodnia nie zgłosiły ani jednego nowego lokalnego przypadku COVID-19. Pekin utrzymuje jednak surowe restrykcje na granicach, w tym obowiązek kwarantanny i testów dla wszystkich przyjezdnych. W praktyce wjazd do kraju jest niemożliwy dla większości cudzoziemców, ale z zakazu wyłączeni są dyplomaci.

Relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie pogorszyły się w ostatnich latach i oceniane są obecnie jako najgorsze od dziesięcioleci. Chińscy urzędnicy wielokrotnie porównywali je do zimnej wojny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej