RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy uderzają w salafitów. Obława na islamskich radykałów w Berlinie

W obławie uczestniczyło około 850 funkcjonariuszy niemieckiej policji (fot. Carsten Koall/Getty Images)
W obławie uczestniczyło około 850 funkcjonariuszy niemieckiej policji (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Około 850 funkcjonariuszy niemieckiej policji przeszukało w czwartek nad ranem 26 obiektów Berlinie i Brandenburgii. Obława była wymierzona w radykalną grupę islamistyczną Dżama'atu, znaną też jako Tauhid Berlin – poinformował portal dw.com. Ugrupowanie, które miało nawoływać do zamachów, zostało zdelegalizowane.

Niemiec miał szpiegować na rzecz Rosji. Jest akt oskarżenia

Niemiec Jens F. jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Prokuratura Federalna w Karlsruhe skierowała do sądu akt oskarżenia. Zdaniem śledczych...

zobacz więcej

Berliński senator spraw wewnętrznych Andreas Geisel poinformował na konferencji prasowej, że zdelegalizował „bardzo radykalne dżihadystyczne ugrupowanie salafickie”. Jego członkowie mieli nawoływać do ataków terrorystycznych. Byli obserwowani przez służby od dwóch lat.

Jak podano, celem czwartkowej akcji było wyegzekwowanie zakazu działalności ugrupowania oraz zabezpieczenie dowodów i majątku. Nie ma informacji o zatrzymaniach.

Propagowali „kult męczenników”


Według policji do grupy należało około 20 osób. Miała ona propagować „kult męczenników”, odrzucać niemiecką konstytucję i wzywać do uznawania szariatu za jedyne słuszne prawo. Kilku członków grupy miało też wzywać do zabijania Żydów. Cłonkowie Dżama'atu Berlin spotykali się regularnie w prywatnych mieszkaniach i parkach. Swą ideologię rozpowszechniali w internecie oraz rozdając ulotki w miejscach publicznych.

– Nie tolerujemy żadnych przestrzeni, w których propaguje się terror i gloryfikuje tzw. Państwo Islamskie. Zagrożenie ze strony islamistycznego terroryzmu jest nadal bardzo wysokie – powiedział Andreas Geisel.

CZYTAJ TAKŻE: Kilkadziesiąt tysięcy islamistów w RFN. „To stanowi zagrożenie terrorystyczne

źródło:
Zobacz więcej