RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczególny szczyt. Rada Europejska zajmie się dziś szczepionkami na COVID-19 [WIDEO]

– Sprawa szczepionek na COVID-19 ma szczególny priorytet i to właśnie ona będzie przedmiotem czwartkowych obrad szczytu Rady Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Zakup szczepionek poza UE? „Uruchamiamy nasze kanały handlowe” [WIDEO]

Uruchamiamy nasze różne kanały handlowe, żeby spróbować dokonać zakupu szczepionki przeciwko COVID-19 na świecie. Mateusz Morawiecki stwierdził, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Dziś o godz. 15 rozpocznie się posiedzenie Rady Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów rządów wszystkich innych państw UE. Szczyt w pierwszym swoim dniu będzie poświęcony sprawom związanym z COVID-19. W związku z tym, że w tej chwili sprawy związane ze szczepionkami mają szczególny priorytet, ta sprawa będzie przedmiotem dzisiejszych obrad – powiedział Müller na czwartkowej konferencji prasowej.

Dodał również, że w ubiegłym tygodniu w Krakowie odbyło się posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela. – W czasie tego spotkania również były poruszane kwestie związane ze szczepionkami – przypomniał rzecznik rządu.

Przypomniał również, że w ostatnich dniach premier Morawiecki „wspólnie z premierami innych krajów podejmowali działania związane z pewnego rodzaju naciskiem na Komisję Europejską w celu wyegzekwowania tych umów szczepionkowych, które były podpisane z Komisją Europejską”.

We wtorek premier wraz z szefami rządów: Hiszpanii – Pedro Sanchezem, Danii – Mette Frederiksenem, Belgii – Alexandrem De Croo i prezydentem Litwy – Gitanasem Nausedą wystosowali list, w którym zaapelowali o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

Rzecznik rządu podkreślił, że było to pismo w sprawie „pewnego uniezależnienia się na przyszłość, jeśli chodzi o produkcję szczepionek na terenie UE, by te zasoby własne naszego kontynentu, naszej wspólnoty 27 państw był wystarczające na przyszłość w takich sytuacjach”.

– Dotyczy to nie tylko produkcji szczepionek, ale również wszelkich innych komponentów, które są niezbędne w czasach kryzysowych, m.in. również materiałów ochronnych, ale również wszelkich innych niezbędnych elementów dostaw, które w ostatnich miesiącach pokazały, że są potrzebne do tego, by gospodarka europejska funkcjonowała prawidłowo – powiedział Müller.

-> Przeczytaj też: Europejscy przywódcy apelują o zwiększenie dostaw szczepionek. „Mają pomysł”

Piotr Müller poinformował również, że w piątek podczas posiedzenia Rady Europejskiej odbędzie się m.in. spotkanie z sekretarzem generalnym Paktu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Rzecznik rządu podkreślił, że wśród tematów szczytu UE znajdą się również kwestie dotyczące bezpieczeństwa unijnego i transatlantyckiego.

źródło:
Zobacz więcej