RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Król „mafii wnuczkowej” idzie do więzienia na 6,5 roku

Mężczyzna miał wprowadzać obywateli innych państw w błąd co do tożsamości (fot. PAP/Paweł Jaskółka)
Mężczyzna miał wprowadzać obywateli innych państw w błąd co do tożsamości (fot. PAP/Paweł Jaskółka)

Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Arkadiusza Ł. ps. „Hoss” na 6,5 roku więzienia za oszustwa dokonywane tzw. metodą „na wnuczka”. Hoss oskarżony był przez prokuraturę o szereg oszustw i prób oszustwa dokonanych od maja 2013 r. do kwietnia 2014 r. Skazany ma naprawić też szkody, które wyrządził pokrzywdzonym. Wyrok nie jest prawomocny, obrona zapowiedziała apelację.

Proces Arkadiusza Ł. ps. „Hoss”. Prokuratura żąda kary 13 lat więzienia

13 lat więzienia dla Arkadiusza Ł. ps. „Hoss” domaga się prokuratura za zarzucane oskarżonemu oszustwa dokonywane tzw. metodą „na wnuczka”. Wyrok w...

zobacz więcej

Arkadiusz Ł. w ramach zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Szwajcarii i Niemczech wyłudził według śledczych pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ok. 2 mln zł. Wprowadzał swoich rozmówców w błąd, podając się za ich znajomych lub krewnych. Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił przed sądem składania wyjaśnień.

To kolejny wyrok wobec Arkadiusza Ł. za oszustwa metodą „na wnuczka”. Pierwszy proces rozpoczął się w połowie 2017 r. Śledczy zarzucili mu udział w grupie przestępczej i wyłudzenie lub próbę wyłudzenia w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu w latach 2012-14 w sumie kilku milionów złotych w różnych walutach oraz kosztowności: biżuterii, złota i złotych monet.

Ofiarami były głównie osoby w podeszłym wieku, często samotne.

Pozorował pokrewieństwo lub znajomość z ofiarami


Hoss podawał fałszywe dane, pozorując bliskie pokrewieństwo lub znajomość z nimi. Podawał się też za policjanta. W 2019 r. poznański sąd okręgowy skazał Arkadiusza Ł. na siedem lat więzienia. Apelację od wyroku sądu pierwszej instancji złożyła prokuratura i obrońcy.

W listopadzie 2020 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu skazał Arkadiusza Ł. na sześć lat więzienia. Uniewinnił go od dwóch czynów oszustwa, wskazując na brak wystarczających dowodów. Ten wyrok jest już prawomocny.

źródło:

Zobacz więcej