RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Finał „sprawy Greniucha”. Jest komunikat IPN

Tomasz Greniuch zwolniony z IPN (fot. PAP/Rafał Guz)
Tomasz Greniuch zwolniony z IPN (fot. PAP/Rafał Guz)

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek poinformował, że rozwiązał umowę o pracę z dr. Tomaszem Greniuchem. Wyjaśnił, że przyczyną jest m.in. utrata zaufania, spowodowana „ujawnionymi obecnie działaniami pracownika sprzecznymi z misją IPN”. Afera wokół mianowania Greniucha szefem wrocławskiego oddziału IPN wybuchła po tym, jak media przypomniały o jego członkostwie w ONR i hajlowaniu na manifestacjach.

Wicepremier o hajlującym szefie wrocławskiego IPN

W IPN zabrakło pewnej wrażliwości, przekonania o tym, że kwalifikacje, które trzeba mieć, aby pełnić kierownicze funkcje w IPN, to nie tylko...

zobacz więcej

W opublikowanym na stronie IPN oświadczeniu, pod którym podpisał się prezes Szarek, można przeczytać, że decyzja została podjęta w czwartek, a jej przyczyną są ujawnione działania z przeszłości Greniucha. Jak podkreślono, spowodowały one utratę zaufania, uniemożliwiającą dalszą współpracę.

Skandal z byłym działaczem ONR


O tym, że dr Tomasz Greniuch objął stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, Instytut poinformował 9 lutego. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje; media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia. Zobacz także: Hajlował z Greniuchem, później siał dezinformację w Onecie. Mucha punktuje Węglarczyka

W poniedziałek prezes IPN informował, że Greniuch złożył rezygnację, która została przyjęta. Wcześniej bronił jednak nominacji, tłumacząc postawę Greniucha z przeszłości jako „błędy młodości”. Przeciwko tej decyzji IPN zaprotestowali m.in. politycy strony rządowej i opozycji, historycy, publicyści, działacze opozycji demokratycznej w PRL-u i Ambasada Izraela w Polsce. Informacje o tej nominacji trafiły do zagranicznych mediów.

Zobacz także: Od Wrocławia do Indonezji. Jak „sprawa Greniucha” szkodzi dorobkowi IPN

źródło:

Zobacz więcej