RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spadochron marsjańskiego łazika skrywał tajemnicę. Rozszyfrowano wiadomość [WIDEO]

Czasza spadochronu Perseverance skrywa zaszyfrowaną wiadomość (fot. YouTube/NASA)
Czasza spadochronu Perseverance skrywa zaszyfrowaną wiadomość (fot. YouTube/NASA)

Internauci twierdzą, że odszyfrowali wiadomość ukrytą przez NASA na spadochronie łazika Perseverance. Czerwono-biała czasza jest doskonale widoczna na nagraniach z lądowania maszyny na Czerwonej Planecie. Okazuje się, że wpisane tam hasło zawiera motto Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, widoczne m.in. w Centrum Kontroli Misji. Jak to odkryto?

„Marzyłem o tym od lat”. Perseverance „opowiada” o lądowaniu [GALERIA]

NASA opublikowała zdjęcia wykonane podczas operacji lądowania Perseverance na Marsie. Umieszczono je na koncie twitterowym łazika, na którym opisy...

zobacz więcej

Po ponad sześciu miesiącach podróży w ubiegły czwartek Perseverance dotarł do Czerwonej Planety. Po tzw. „siedmiu minutach grozy”, jak czasem określa się lot przez marsjańską atmosferę, pojazd osiadł na powierzchni Czerwonej Planety.

Co ukryto na spadochronie Perseverance?


Od tygodnia NASA publikuje coraz to nowe zdjęcia i filmy z lądowania i powierzchni Marsa, wykonane przez bogaty zestaw kamer najnowszego łazika. Szczególne było wideo pokazujące ostatnie minuty przed wylądowaniem.

Na pokazanych przez NASA ujęciach widać moment rozkładania się spadochronu, widok z kamery w dół na Marsa, widok z łazika na moduł lądowania, moment odrzucenia osłony, a także kłęby kurzu wzbudzone silnikami w końcowym etapie lądowania oraz odlot platformy lądującej po udanym opuszczeniu na linach łazika na powierzchnię planety.

Zobacz także: Zobacz, jak to zrobili. Pierwsze nagranie z lądowania na Marsie [WIDEO]
teraz odtwarzane
NASA opublikowała pierwsze nagranie z lądowania na Marsie

To właśnie czerwono-biała czasza spadochronu przyciągnęła uwagę internautów. W mediach społecznościowych informują, że zauważyli w niej ukrytą wiadomość i odszyfrowali.

Jak wyjaśniają, każdy z koncentrycznych pierścieni we wzorze spadochronu reprezentuje jedno ze słów w systemie binarnym. Idąc tym tropem odkryto, że zapisano tam hasło „Dare mighty things”, czyli „Odważ się na rzeczy potężne” – motto używane przez Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Zaszyfrowane współrzędne. Pomogą dotrzeć do NASA?


Co więcej, internauci donoszą, że w zewnętrzną krawędź spadochronu wpisano także współrzędne 34 ° 11'58 ”N 118 ° 10'31” W, odpowiadające siedzibie NASA w Kalifornii.

Zobacz także: 11 milionów Ziemian na Marsie. NASA razem z Perseverance wysłała coś jeszcze

źródło:
Zobacz więcej