RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

We Francji zburzono kolejny kościół. „Rosną ataki na katolików” [WIDEO]

Ksiądz Waldemar Cisło o wydarzeniach we Francji (fot. PAP/Jakub Kamiński; Twitter/Lille actu)
Ksiądz Waldemar Cisło o wydarzeniach we Francji (fot. PAP/Jakub Kamiński; Twitter/Lille actu)

Kościół p.w. św. Józefa we francuskim Lille od lat był obiektem sporu między władzami a mieszkańcami i wiernymi. Ostatecznie, mimo setek protestów i skarg, kościół postanowiono zburzyć. Nagrania pokazujące, jak ciężki sprzęt niszczy świątynię, obiegły internet. – Francja głosi, że jest laickim państwem, a okazuje się, że jest ateistycznym, wojującym z Kościołem. Nie szanuje się tam ani wiary, ani kultury, czyli zabytków, które powinny być chronione – mówi portalowi tvp.info ks. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Profanacja kościoła w centrum Warszawy. Zniszczono też tablice ku czci powstańców

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy sprofanowali jedną z ważniejszych warszawskich świątyń, kościół śś. Piotra i Pawła. Świątynia...

zobacz więcej

Gdy kilka lat temu pojawiły się poważne plany zburzenia kościoła pw. św. Józefa i zastąpienia go nowoczesnym kampusem studenckim, wywołało to duże protesty. Stowarzyszenie Urgences Patrimoine pisało skargi i apelowało, by budynek religijny, ale również ważny element kulturalno-historyczny, został zachowany.

Sprawa trafiła do najważniejszych urzędników we Francji, w tym ministra kultury.
Zebrano tysiące podpisów z prośbą o wstrzymanie decyzji i uznanie obiektu za zabytek.

Kaplica uniwersytecka powstała w XIX wieku i urzeka pięknem sakralnej architektury. Mimo to już na początku lutego na miejscu pojawił się ciężki sprzęt. Rozpoczęto prace rozbiórkowe.

Szybciej niszczą kaplicę


Proces niszczenia kaplicy przyspieszył w ostatnich dniach. Powód? Budynek znajduje się w bliskim sąsiedztwie szkoły, do której wciąż uczęszczała część uczniów. Gdy rozpoczęły się ferie zimowe, nic nie stało już na przeszkodzie, by przyspieszyć prace.

Zobacz także:  Zwolennicy aborcji atakują kościoły

Całkowite zniszczenie kaplicy o powierzchni 2 tys. m2 ma nastąpić przed rozpoczęciem semestru szkolnego, czyli przed 8 marca 2021 r. – Prace przyspieszono – mówi Aleksandra Sobczak ze stowarzyszenia Urgences Patrimoine, która w najbliższych dniach planowała symboliczne złożenie wieńców przed budynkiem kaplicy.

Klęczeli na chodnikach. Zdjęcia z Francji obiegły świat

KO chce zniesienia kar za obrazę uczuć religijnych

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie zniesienia kar za pomówienie i obrazę uczuć religijnych....

zobacz więcej

O komentarz do sprawy poprosiliśmy ks. Waldemara Cisłę. Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreśla, że według niedawnych informacji francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w ostatnich latach liczba ataków na miejsca kultu islamu czy judaizmu spadła tam o 58 proc., a w tym samym czasie agresja przeciwko katolickim miejscom kultu wzrosła o 90 proc.

– Wiąże się z tym tendencja bardzo mocnej laicyzacji w państwach zachodniej Europy. Widzimy to na przykładzie Wiednia, gdzie według tamtejszych instytutów badań nad społeczeństwem w 2030 r. największą grupą religijną w Wiedniu będą muzułmanie – mówi ks. Cisło.

Jak zaznacza, we Francji tych trendów trzeba poszukać jeszcze głębiej. Przypomina, że rewolucja francuska była wybitnie antykościelna i nastawiona przeciwko Kościołowi katolickiemu.

Zobacz także:  Dewastacja kościoła św. Augustyna w Warszawie. Kim są sprawcy?

– Pokazuje to choćby „Czarna księga rewolucji francuskiej”. Instytucjonalna nienawiść do Kościoła jest we Francji faktem. System jest taki, że zabytki należą do państwa. W wielu przypadkach nie są remontowane, a potem tylko rozkłada się ręce. Nawet w Katedrze Notre-Dame dwa lata przed pożarem robiono ekspertyzy, z których wynikało, że grozi jej samozapłon, więc powinno się ją remontować. Potem, gdy ten piękny zabytek stanął w ogniu, wszyscy rozdzierali szaty – komentuje duchowny.

Rząd maksymalnie ogranicza działalność chrześcijan


Duchowny ocenia, że z jednej strony mamy przyzwolenie na niszczenie wszystkiego, co chrześcijańskie, a z drugiej widzimy, jak rząd maksymalnie ogranicza też działalność chrześcijan. Przypomina, że gdy we Francji pogorszyła się sytuacja epidemiczna, zamiast sklepów lub galerii handlowych, najpierw zamknięto kościoły.

Jak wskazuje, wykorzystywanie bieżącej sytuacji do walki z katolikami „wywołało nawet ostrą reakcję francuskiego episkopatu, który zazwyczaj siedzi cicho”.  Cały świat obiegły zdjęcia Francuzów klęczących na chodnikach przed kościołami.

Ks. Cisło o niepokojących doniesieniach ze świata

Milion zabitych, 13 mln przesiedlonych. Najokrutniejszy konflikt po II wojnie światowej

Bilans wojny w Syrii, to prawie milion zabitych, 13 milionów przesiedleńców i zaginionych, liczne miasta zniszczone i zamienione na obozy dla...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info duchowny dodaje, że poruszający jest nie tylko fakt niszczenia świątyń, ale również ważnych zabytków.

– To niemal chiński system. To w Kraju Środka funkcjonuje bezprawie i tam, gdzie brakuje cennych gruntów, wyburza się kościoły czy sanktuaria, a stawia się w to miejsce osiedla mieszkaniowe lub galerie. W Europie zaczyna dominować ten sam model. Gdy ktoś ma układy, nieważne, co to jest: ma zostać zburzone – stwierdza.

Ks. Waldemar Cisło podkreśla, że podobne doniesienia zaczynają dobiegać z Turcji. – Pod płaszczykiem przejmowania gruntów niszczone są kolejne starożytne klasztory. O tym nikt nie mówi, a to się dzieje – zapewnia.

Zobacz także:  Dewastacja kościoła. Zabytkowe drzwi oblane czerwoną farbą

Na koniec duchowny przyznaje, że podobny problem coraz częściej dotyczy Francji, gdzie w ostatnich latach zniszczono już niejeden kościół. – Francja głosi, że jest laickim państwem, a okazuje się, że jest ateistycznym, wojującym z Kościołem. Nie szanuje się tam ani wiary, ani kultury, czyli zabytków, które powinny być chronione i zabezpieczane – mówi Cisło.

Styczniowy protest przeciwników burzenia Kaplicy Saint-Joseph we francuskim Lille.

źródło:
Zobacz więcej