RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawalny już nie jest więźniem sumienia AI. Mówił, że migranci to „karaluchy”

Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej (fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Skazany rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny przestanie być traktowany przez Amnesty Intenational jak „więzień sumienia” – przekazała organizacja. Zapewniono przy tym, że dalej będzie walczyć o jego uwolnienie.

Nie tylko sprawa Nawalnego. USA szykują sankcje na Rosję

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują sankcje na Rosję w związku z cyberatakiem SolarWinds oraz próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty...

zobacz więcej

AI wyjaśniła, że Aleksiej Nawalny jako osoba uwięziona z powodów politycznych używał w przeszłości nacjonalistycznej retoryki i „mowy nienawiści”. To sprzeczne z definicją „więźnia sumienia”. Chodzi o jego wypowiedzi sprzed około 15 lat.

Na początku swojej działalności politycznej Nawalny szydził z migrantów z Azji Środkowej i Kaukazu. Porównywał ich do „karaluchów” i zaleciał ich „zgniecenie”. Gdy kandydował na mera Moskwy, sugerował wydalenie z niej nielegalnych imigrantów.

„Nawalny jest więziony wyłącznie za śledztwa i kampanie antykorupcyjne, aktywność polityczną i krytykę rządu Putina. Nasze działania mające na celu położenie kresu poważnej niesprawiedliwości wyrządzonej Nawalnemu i wielu innym osobom w Rosji trwają” – oświadczyła Amnesty International.

List z żądaniem uwolnienia Nawalnego


W zeszłym tygodniu organizacja przekazała rosyjskim władzom list podpisany przez 270 tys. osób z 70 państw, które domagają się natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty.

W minioną sobotę Moskiewski Sąd Miejski odrzucił apelację obrońców Nawalnego od decyzji sądu niższej instancji o „odwieszeniu” kary więzienia z 2014 r. Nawalny powinien spędzić w kolonii karnej około 2,5 roku. Adwokaci mówili po rozprawie, że opozycjonista może zostać wysłany do kolonii karnej w dowolnym momencie. Zastrzegali, że wcześniej powinni otrzymać decyzję Moskiewskiego Sądu Miejskiego na piśmie.

2 lutego sąd niższej instancji na wniosek służb więziennych zadecydował o zamianie wyroku w zawieszeniu, wydanego wobec Nawalnego w 2014 r., na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Opozycjonista został w 2014 r. skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w 2017 r., że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej