RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarnek: Trzeba się martwić, czy młodsze roczniki nie wrócą do domu

Roczniki powyżej klasy I-III od 26 października uczą się zdalnie (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Roczniki powyżej klasy I-III od 26 października uczą się zdalnie (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Dynamika zakażeń jest bardzo duża; trudno myśleć o powrocie starszych roczników do szkół. Raczej trzeba martwić się o to, czy młodsze roczniki nie będą musiały wrócić do domu – uważa minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wiadomo, co z maturami w szkołach. Ministerstwo edukacji ogłosiło decyzję

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski ogłosił, że próbne matury odbędą się stacjonarnie w całej Polsce, łącznie z województwem...

zobacz więcej

18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy od 9 listopada uczyli się zdalnie, wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się w domach od 26 października.

W Radiu Wrocław szef resortu edukacji Przemysław Czarnek pytany był m.in. o to, kiedy do szkół wrócą uczniowie starszych klas.

– Wzrost zakażeń koronawirusem i sytuacja zwłaszcza w północnych województwach, szczególnie w woj. warmińsko-mazurskim, sprawia, że dzisiaj bardziej martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas I-III w kolejnych województwach. Wszystko zależy od rozwoju pandemii – mówił.

3 proc. uczniów klas I-III uczy się zdalnie lub hybrydowo


Minister poinformował, że 97 proc. szkół w klasach I-III działa w trybie stacjonarnym, a tylko 3 proc. w trybie zdalnym i hybrydowym. Frekwencja na lekcjach spadła do 90 proc. Zaznaczył, że dynamika zakażeń jest bardzo duża . – Kiedy nastąpi spłaszczenie albo wyhamowanie, będziemy otwierać szkoły. W tym pomoże nam decyzja zdecydowanej większości nauczycieli o poddaniu się szczepieniom – ocenił minister.

Powrót do szkół zagrożony. Minister mówi o czerwcu

Rząd ogłosi dziś nowe decyzje dotyczące obostrzeń. Co z nauczaniem w szkołach i nauczaniem zdalnym? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam...

zobacz więcej

Jak mówił, tempo szczepień pozwala zakładać, że do 10 marca wszyscy chętni nauczyciele zostaną zaszczepieni. Dodał też, że do grupy pierwszej zostali już wpisani pracownicy administracyjni szkół.

– Wystosowałem pismo do ministra zdrowia i ministra Michała Dworczyka, by wpisać do tej grupy administrację szkół wyższych, która co prawda dzisiaj pracuje w trybie zdalnym, ale chcemy, żeby była zaszczepiona w pierwszej grupie i żeby można było myśleć o powrocie do trybu stacjonarnego w szkolnictwie wyższym – wskazał Czarnek.

Pytany, jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasistów i maturzystów, przypomniał, że 16 grudnia zostało wydane rozporządzenie o ograniczeniu materiału koniecznego do zdania tych egzaminów.

Nie będzie egzaminu ustnego i rozszerzonego


– Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała informatory i przygotowała arkusze egzaminów próbnych, które w przyszłym tygodniu w całej Polsce odbędą się w normalnym trybie, w ścisłym reżimie sanitarnym. Nie będzie egzaminu ustnego maturalnego ani obowiązkowego egzaminu z rozszerzenia. Wszyscy wiedzą już od grudnia, z czego nie trzeba się przygotowywać i jaką partię materiału można opuścić – dodał Czarnek.

źródło:

Zobacz więcej