RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Armenii oskarżył armię o próbę puczu

Premier Armenii Nikoł Paszynian (fot. Armenian Prime Minister Press Service/Tigran Mehrabyan/PAN Photo via REUTERS)
Premier Armenii Nikoł Paszynian (fot. Armenian Prime Minister Press Service/Tigran Mehrabyan/PAN Photo via REUTERS)

Premier Armenii oskarżył armię o próbę puczu. Nikoł Paszynian wezwał swoich zwolenników do wyjścia na ulice po tym, gdy – jak twierdzi – wojskowi zażądali jego dymisji.

Rosja pogłębi współpracę z Armenią? Delegacja rosyjskiego rządu w Erywaniu

– Armenia liczy na pogłębienie współpracy z Rosją w sferze bezpieczeństwa – powiedział premier Armenii podczas spotkania z ministrem obrony Rosji....

zobacz więcej

Nna wniosek premiera prezydent Armenii Armen Sarkisjan zdymisjonował zastępcę szefa Sztabu Generalnego Tirana Chaczatriana. Decyzja ta oburzyła cześć dowództwa armeńskich Sił Zbrojnych, którzy w imieniu armii opublikowali list otwarty z żądaniem dymisji premiera Nikoła Paszyniana.

„Siły Zbrojne Armenii długo i cierpliwie znosiły ataki władz na armię, ale wszystko ma swoje granice” – napisali wojskowi w liście.

Dalej autorzy dokumentu podkreślają, że obecne władze Armenii swoimi błędami doprowadziły kraj na granicę upadku. Jednocześnie ostrzegli, aby przedstawiciele władz nie podejmowali prób siłowego stłumienia ewentualnych protestów.

Premier Nikoł Paszynian nazwał działania dowódców puczem i wezwał swoich zwolenników, aby wyszli na ulice.

Kryzys społeczno-polityczny w Armenii spowodowany jest porażką tego kraju w wojnie z Azerbejdżanem o Górski Karabach. W listopadzie Armenia i Azerbejdżan podpisały porozumienie o zawieszeniu broni.

Na mocy dokumentu Baku przejęło kontrole nad większością karabachskich regionów, a gwarantem realizacji porozumienia są rosyjskie siły rozjemcze. 

źródło:
Zobacz więcej