SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Rekordowe tempo budowy CPK. Wiadomo, kiedy pierwszy lot

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią (fot. CPK)
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią (fot. CPK)

Tempo budowy tak dużego lotniska jak Centralny Port Komunikacyjny jest w skali europejskiej rekordowe – powiedział wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. – Pod jurysdykcją Unii Europejskiej tak szybko dużego lotniska nikt nie zbudował – mówił w Radiu Gdańsk Horała.

Premier: Wg światowych instytucji Polska przejdzie kryzys najlepiej w Europie

Chcemy, żeby jak najszybciej wróciła normalność, taka jaka była przed kryzysem koronawirusowym. Jest szansa na tą normalność – mówił premier...

zobacz więcej

– Proces inwestycyjny trwa. 2023 r. wbicie pierwszej przysłowiowej łopaty i w 2027 r. pierwszy lot, czyli 10 lat od pierwszej decyzji do pierwszych lotów – to tempo rekordowe, przynajmniej w skali europejskiej – zwrócił uwagę Horała.

Podkreślił, że to „niezwykle ambitny harmonogram” i „jak na razie udaje się go utrzymać”.

Doradca strategiczny CPK


Horała przypomniał, że w piątek nastąpi podpisanie umowy na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego z Portem Lotniczym Incheon z Seulu oraz podpisanie porozumienia o współpracy między rządami Polski i Korei Południowej.

– W 2019 r. Incheon obsłużył 70 mln pasażerów. Krótko mówiąc, ma know-how i kompetencje w prowadzeniu takiego dużego międzynarodowego lotniska, którego w Polsce siłą rzeczy nie ma – dodał wiceminister.

– W najbliższym czasie CPK będzie zamawiać i odbierać cały szereg produktów analityczno-projektowych, na czele z masterplanem lotniska. Chodzi o to, żebyśmy mieli takiego doradcę, który nam będzie wskazywał, na co zwrócić uwagę, co być może powinno być inaczej – wyjaśnił Marcin Horała.

Czas trwania umowy na doradcę strategicznego CPK to trzy lata.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

źródło:

Zobacz więcej