RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Największe media nie do końca czują się lojalne wobec polskiego państwa”

Joanna Lichocka zasiada także w radzie Mediów Narodowych (fot. PAP/Albert Zawada)
Joanna Lichocka zasiada także w radzie Mediów Narodowych (fot. PAP/Albert Zawada)

Składka od reklam nie obejmie małych i średnich firm medialnych, wydawnictw, telewizji i radia – oświadczyła w posłanka PiS, wiceszefowa komisji kultury i środków przekazu Joanna Lichocka. – Te największe media nie do końca czują się lojalne wobec polskiego państwa – oceniła.

Opłata z reklam na służbę zdrowia. Na czym polega podatek solidarnościowy od mediów?

Rząd pracuje nad wprowadzeniem podatku od reklamy internetowej i konwencjonalnej. W 2022 r. ma to przynieść budżetowi około 800 mln zł, a uzyskane...

zobacz więcej

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić między innymi do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i nowo utworzony Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Lichocka, która zasiada także w radzie Mediów Narodowych, w TV Republika była pytana o projekt rządowej ustawy. – Ten podatek reklamowy jest odpowiedzią na sytuację i w Europie, i w Polsce, jeżeli chodzi o największe koncerny medialne – zaznaczyła.

– Ta składka od reklam nie obejmie małych i średnich firm medialnych, wydawnictw, telewizji i radia, a w tej części cyfrowej dotyczy tylko największych portali, gigantycznych portali, firm internetowych międzynarodowych – podkreśliła posłanka.

– Uprzedzam regionalne media jeszcze raz: nie martwcie się, to nie będzie dotyczyć waszych przedsiębiorstw wydawniczych – zapewniła Lichocka.

W jej ocenie „te największe media nie do końca czują się lojalne wobec polskiego państwa, niektóre kompletnie to ignorują, że działają na terenie naszego kraju, po prostu nie płacą podatków, a inne tworzą różne optymalizacje podatkowe, żeby nie płacić podatków w najmniejszym stopniu”.

Czytaj więcej: Koncerny i miliardy z reklam opodatkowane? Sprawdź, o jakich kwotach mowa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej