RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Są gatunki genetycznie odporne na nowotwory. Pomogą ludziom?

Delfiny od dawna fascynują badaczy (fot. Pexels)
Delfiny od dawna fascynują badaczy (fot. Pexels)

To, że wieloryby, delfiny i morświny chorują na nowotwory rzadziej od ludzi, wydaje się wynikać z ich cech genetycznych – informuje magazyn „Proceedings of the Royal Society B”. Naukowcy wskazują, jakie ta wiedza może mieć zastosowanie w przypadku ludzi.

Jest sztuczna, inteligentna i podaje insulinę. Szansa dla chorych na cukrzycę

Południowokoreański zespół naukowców ulepszył automatyczny system podający insulinę, stosując w nim sztuczną inteligencję. Algorytmy mogą pomóc...

zobacz więcej

Walenie są najdłużej żyjącymi ssakami – niektóre gatunki wielorybów żyją nawet 200 lat. Naukowców zastanawia, jak to możliwe, skoro ogromne ciała morskich ssaków zawierają tak wiele komórek.

– Jeśli masz więcej komórek, ryzyko, że jedna z nich stanie się nowotworowa, wzrasta – tłumaczy Daniela Tejada-Martinez z Uniwersytetu Austral w Chile. – Tak więc, jeśli jesteś duży lub żyjesz dłużej, masz tysiące i miliony komórek, które mogą stać się szkodliwe – dodaje.

Paradoks Peto


Jednak walenie mają znacznie niższe wskaźniki zachorowań na nowotwory niż większość innych ssaków, w tym ludzie. Ta sytuacja znana jest jako paradoks Peto.

– Jest taki żart, że wieloryby powinny rodzić się z rakiem i nawet nie być w stanie istnieć, ponieważ są po prostu za duże – zauważa Vincent Lynch z University at Buffalo. Jego zdaniem walenie po prostu „opracowały” lepsze mechanizmy ochrony przed rakiem. Teraz Tejada-Martinez i jej współpracownicy zbadali ewolucję 1077 genów supresorowych nowotworów (TSG). Porównali ewolucję genów u 15 gatunków ssaków, w tym siedmiu – waleni. U nich wyselekcjonowano geny regulujące uszkodzenia DNA, rozprzestrzenianie się nowotworu i działanie układu odpornościowego. Zespół odkrył też, że walenie zdobywały i traciły TSG w tempie 2,4 razy wyższym niż u innych ssaków.

– To nie tak, że zamierzamy geny wielorybów wprowadzać do organizmu ludzi i uodporniać lich na raka – mówi Lynch. – Ale jeśli uda się znaleźć geny, które odgrywają rolę w supresji nowotworów u innych zwierząt, i jeśli potrafimy dowiedzieć się, co one robią, być może uda się stworzyć naśladujący to lek dla ludzi – tłumaczy.

źródło:

Zobacz więcej