SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Polska pomoc na Grodzieńszczyźnie. PFN wspiera w walce COVID-19

Jak PFN walczy z pandemią? (fot. Paul Hennessy/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Jak PFN walczy z pandemią? (fot. Paul Hennessy/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Kolejny raz polska pomoc trafi na Białoruś, tym razem na Grodzieńszczyznę, poprzez tamtejszy oddział Caritasu. To jeden z wielu elementów wsparcia walki z koronawirusem przez Polską Fundację Narodową – mówi portalowi tvp.info rzecznik PFN Temistokles Brodowski. Wskazuje przy tym, że jako priorytetową kwestię Fundacja stawia pomoc najbardziej potrzebującym.

PFN i pomoc w walce z epidemią. Beneficjentów jest wielu

Polska Fundacja Narodowa wspiera placówki medyczne i inne ośrodki pomocy w walce z epidemią koronawirusa. Jednym z najistotniejszych elementów tych...

zobacz więcej

Do kilkunastu miast i miasteczek w diecezji grodzieńskiej trafią maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące. Będą rozdawane najbardziej potrzebującym, także Polakom na Białorusi.

Wsparciem zostaną objęte punkty pomocy socjalnej Caritas, świetlice parafialne, domy inwalidów, przedszkola, internaty dla inwalidów i parafie. Jak mówi Brodowski, celem PFN jest dotarcie do małych miejscowości, szczególnie tam gdzie jest większy ruch ludzi i większe niebezpieczeństwo migracji wirusa.

– Działalność pomocowa Polskiej Fundacji Narodowej realizowana poza granicami kraju to konsekwencja naszych zobowiązań wobec fundatorów, ale i wynik przekonania, że okres pandemii obliguje do wykazania się solidarnością międzynarodową. To wyraz międzypaństwowej empatii i solidarności – zaznacza dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

PFN poza granicami kraju


– Czas pandemii to okres niezwyczajny, który wymaga integracji zasobów i synergii działań wszystkich instytucji, w tym stowarzyszeń, organizacji i fundacji. Polska Fundacja Narodowa jako podmiot trzeciego sektora wspiera walkę z COVID-19, przekazując darowizny na zakup sprzętu diagnostycznego, ambulansów, środków antyseptycznych dla szpitali, domów pomocy społecznej, hospicjów, zakładów dla chronicznie chorych itd – stwierdził prezes PFN Marcin Zarzecki. – Zadania te realizuje PFN w Polsce, ale także znacząca część naszych projektów to pomoc udzielana poza granicami kraju przez redystrybucję niezbędnych i szybko zużywalnych materiałów medycznych. W świecie powiązań globalnych koniecznym sposobem walki z pandemią i jej gospodarczymi konsekwencjami są właśnie działania międzynarodowe – powiedział Zarzecki.

PFN wspiera seniorów i kombatantów w okresie pandemii

Seniorzy, powstańcy i kombatanci otrzymali wsparcie w czasie epidemii. Było to możliwe dzięki działaniom PFN i Fundacji Pomocy na rzecz Żołnierzy...

zobacz więcej

– Działając od lat na Grodzieńszczyźnie, mamy jako PFN szczególne miejsca, które dają nam wiele wspomnień i wdzięczności za wszystkich tam pracujących: Wołkowysk, Nowogródek i Siostry Nazeretanki, Iwie, Sopoćkinie, Redemptoryści na Dziewiatówce i Nazeretanki w Grodnie, Brzostowica Wielka, Oszmiana, Wasiliszki i tak można by wymieniać dalej – powiedział wiceprezes PFN Cezary Jurkiewicz.

– Zawsze najcenniejsze były spotkania i rozmowy; czekam, aby móc znów tam pojechać. Pamiętam jak w Grodnie, kilka lat temu, byłem też w Domu Kombatanta, gdzie spotkałem wielu Polaków w podeszłym wieku. Cieszę się, że choć tak możemy być z naszymi braćmi – powiedział.

Michał Góras, wiceprezes PFN, przypomina, że Fundacja od początku włączyła się intensywnie w walkę z koronawirusem.

Wsparcie w walce z COVID-19


– Realizujemy zadania, które nie tylko zgodne są z celami statutowymi Polskiej Fundacji Narodowej, ale przede wszystkim pozwalają na szybką i realną pomoc podmiotom zaangażowanym w udzielanie pomocy osobom z grup najwyższego ryzyka. Nasza aktywność dotyczy także udzielania wsparcia podmiotom realizującym zadania poza granicami Polski, które są zgodne z realizowaną przez nas misją – podsumował Góras.

Zobacz także: Pomoc kombatantom w czasie pandemii. PFN wspiera bohaterów

źródło:
Zobacz więcej