RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy spędzają dziennie 10 godzin przed ekranem. Eksperci alarmują

W ciągu roku Polacy spędzają w sumie 159 dni przy komputerze, telewizorze czy smartfonie (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)
W ciągu roku Polacy spędzają w sumie 159 dni przy komputerze, telewizorze czy smartfonie (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Polacy spędzają przed ekranami średnio 10 godzin i 26 minut dziennie. W ciągu roku daje to łącznie 159 dni przy komputerze, telewizorze czy smartfonie. Wpływ na to „przywiązanie” do ekranów ma pandemia, ale i przed nią nie było za dobrze.

Lockdown wpływa na pogorszenie wzroku. Najgorzej jest u dzieci

Zamknięcie szkół, nauczanie online, a przede wszystkim ograniczenie aktywności poza domem nasiliły rozwój krótkowzroczności u dzieci w wieku od...

zobacz więcej

Nowe dane na temat tego, ile czasu poświęcamy na wpatrywanie się w smartfony, tablety, monitory i telewizory, przyniosło badanie „Życie przed ekranem. Jak wpływa na wzrok Polaków?”. Wynika z nich, że plagą naszych czasów jest coraz gorszy wzrok, bo oczy są coraz dłużej wystawione na działanie światła emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych.

Z badania wynika, że jeszcze przed pandemią przeciętny Polak na przeglądanie internetu poświęcał nieco ponad sześć godzin dziennie. Mowa tu o dniach powszednich, bo w weekendy surfowaliśmy w sieci jeszcze dłużej.

Dziś ten czas jest dłuższy, bo w pandemii zaczęliśmy wykorzystywać sieć do edukacji zdalnej, spotkań i konferencji online, prywatnych rozmów. Naukowcy dowodzą, że spędzanie więcej niż trzech godzin dziennie przed monitorem u 9 na 10 ludzi prowadzi do pogorszenia wzroku. Konsekwencją pandemii będą więc problemy ze wzrokiem .

14 proc. Polaków pracuje zdalnie


W związku z pandemią koronawirusa 14 proc. aktywnych zawodowo Polaków zaczęło wykonywać swoje obowiązki z domu. Jednak największą zmianę odczuły dzieci i młodzież, których edukacja przeniosła się do rzeczywistości wirtualnej. Jednak lekcje online to niejedyny powód, dla którego oczy najmłodszych narażone są na większy kontakt z ekranem. Obostrzenia ograniczyły zajęcia na świeżym powietrzu. Powszechną formą spędzania wolnego czasu stało się siedzenie przed komputerem.

Epidemia krótkowzroczności. Już co drugi uczeń z wadą wzroku

Co drugi uczeń w Polsce ma wadę wzroku, zaś co czwarta dorosła osoba ma problem, żeby przeczytać gazetę – wynika z danych GUS. W obchodzonym w...

zobacz więcej

Specjaliści zalecają, by kilkulatki miały kontakt z urządzeniami elektronicznymi nie dłużej niż dwie godziny dziennie. Tymczasem aż dla 71 proc. rodziców maluchów w wieku 3-6 lat głównym sposobem wspólnego spędzania wolnego czasu jest siedzenie przed telewizorem, laptopem albo ze smartfonem czy tabletem w dłoni.

Nadużywanie technologii jest szczególnie niebezpieczne właśnie dla młodych. Niebieskie światło powoduje u dzieci dwukrotnie wyższy spadek poziomu melatoniny niż u dorosłych. Skutkiem tego jest rozdrażnienie i bezsenność.

Nie da się całkowicie zrezygnować z tych urządzeń, bo są przede wszystkim narzędziem pracy i nauki. Jednak w czasach, w których jesteśmy zmuszeni używać ich częściej, warto zadbać o higienę pracy i o zdrowie naszych oczu.

20 minut przerwy


Szczególnie istotne są częste przerwy. Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne zaleca, aby co 20 minut oderwać wzrok od ekranu i popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się w odległości minimum sześciu metrów.

Jak spać, żeby nie dostać zmarszczek? Ekspert radzi [WIDEO]

Poduszka potrafi odcisnąć się na twarzy, gdy śpimy, zaś naprężenia skóry mogą zostawić zmarszczki. Jak uniknąć tego niepożądanego zjawiska? –...

zobacz więcej

Możemy też zamknąć na chwilę oczy lub wykonać serię prostych ćwiczeń, np. wodząc wzrokiem za przedmiotami. Wpłynie to korzystnie na pracę mięśni gałek – podobnie jak odpowiednie, rozproszone oświetlenie w pokoju.

Aby zapobiec wysuszeniu oczu, warto wymuszać dodatkowe mruganie i zaopatrzyć się w krople nawilżające. Należy także często wietrzyć pomieszczenie i zadbać o jego odpowiednią wilgotność.

Nie powinniśmy pomijać znaczenia zdrowej diety i dostatecznej ilości snu. Poza tym niezwykle istotna jest poprawna pozycja naszego ciała i odpowiednie ustawienie monitora względem oczu.

źródło:

Zobacz więcej