RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak wyłudzano VAT za rządów PO? Min. Horała wyjaśnia [WIDEO]

Główna oś narracji o rzekomym kłamstwie VAT-owskim to kwoty, o jakich mowa przy okazji zmniejszenia skali wyłudzeń – mówi były szef sejmowej komisji ds. wyłudzeń podatku VAT Marcin Horała. Gość programu „#Jedziemy” przypomniał, że za rządów PO zdarzało się, że wpływy z VAT spadały nawet po podniesieniu stawki podatku. Jego zdaniem „ciężko powiedzieć, czy narrację TVN powtarza za opozycją, czy opozycja za TVN – to właściwie jedna formacja polityczna”.

Opozycja drąży temat luki VAT-owskiej. Główny ekonomista BGK pokazał wykresy

Opozycja wnioskuje o informację premiera nt. stanu finansów państwa, w tym luki VAT, uznając środowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego za...

zobacz więcej

Poseł PiS Marcin Horała odnosząc się do drążonej w ostatnich dniach przez opozycję i sprzyjające jej media luki w podatku VAT, wskazał, że główna oś narracji dotyczy odzyskanych kwot. Mówi się, że dzięki uderzeniu w mafie VAT-owskie mamy miliardy złotych w budżecie, choć konfiskowane są kwoty rzędu milionów złotych.

„Nieukradzionego nie trzeba odzyskiwać”


Horała podkreśla, że kluczową kwestią jest uszczelnienie całego systemu.

Jeśli coś nie zostało ukradzione, to nie trzeba już tego odzyskiwać. Jeżeli grupy przestępcze zostały zlikwidowane, siedzą w więzieniu, to już nie kradną. To widać po wpływach do budżetu: wzrosły lawinowo, znacznie szybciej, niż rośnie gospodarka – wyjaśnia polityk. Zobacz cały program „#Jedziemy” z udziałem ministra Marcina Horały na kanale tvp.info w serwisie YouTube:


Minister dodaje, że wzrost wpływów z VAT w ostatnich kilku latach przekroczył 50 proc., choć polska gospodarka nie urosła aż o tyle, a powinno się to odbywać w podobnym tempie.

„Mafia leje bez VAT” ostrzegał „PB” już w 2012 r. Co się zmieniło?

Już w 2012 r. „Puls Biznesu” alarmował, że przestępcy oferują na rynku tani olej napędowy ze wschodu, wyłudzając VAT i „rozkładając na łopatki...

zobacz więcej

– Za rządów PO podniesiono przecież stawkę VAT-u, a wpływy albo rosły znacznie wolniej, niż powinny, albo zdarzały się takie lata, że spadały: rok po podniesieniu VAT – podkreślił Horała.

Mechanizm wyłudzania podatku VAT


Pytany, jak to możliwe, były szef sejmowej komisji przyznaje, że na wzroście stawki VAT korzystali głównie przestępcy, którzy na jednej fałszywej fakturze mogli wyłudzić więcej z budżetu państwa.

– Przestępcy, którym się bardziej chciało, mieli kilka dyżurnych tirów, które jeździły w kółko; tzn. były ewidencjonowane na wyjeździe z Polski, ale nie, gdy wjeżdżały za chwilę do kraju. A każda taka transakcja oznacza zwrot podatku VAT na fakturze – konstatuje Horała.

Zobacz także: Premier do PO: Podwyżką podatków zasililiście mafie VAT-owskie, my, poganiając je, zasililiśmy polskie rodziny w te środki [WIDEO]
teraz odtwarzane
Premier: Pogoniliśmy tę mafię VAT-owską

źródło:
Zobacz więcej