RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izraelscy naukowcy ocenili skuteczność szczepionki Pfizera

Skuteczność szczepionki była spójna dla ludzi w każdym wieku (fot. Anthony Kwan/Getty Images)
Skuteczność szczepionki była spójna dla ludzi w każdym wieku (fot. Anthony Kwan/Getty Images)

Szczepionka firm Pfizer/BioNTech jest skuteczna w 94 proc. przeciwko objawom CoOVID-19 – wynika z obszernych badań, przeprowadzonych w Izraelu, których efekty zostały właśnie opublikowane. Badanie potwierdza wyniki testów klinicznych i kluczową rolę kampanii szczepień w walce z pandemią.

Izrael zapłacił za rosyjskie szczepionki dla Syrii. W ten sposób wykupił więźnia

Izrael poinformował, że udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wymiany więźniów z Syrią. W rozmowach pośredniczyła Rosja, która zobowiązała się...

zobacz więcej

– To pierwszy recenzowany dowód na skuteczność szczepionki w rzeczywistych warunkach – powiedział prestiżowemu „New England Journal of Medicine” Ben Reis, współautor badania.

Reis podkreśla, że do tej pory skuteczność szczepionki została udowodniona w badaniach klinicznych na tysiącach osób, ale nie w rzeczywistych warunkach, które obejmują większą różnorodność ludzi i zachowań, a nawet wyzwania logistyczne, takie jak utrzymanie łańcucha chłodniczego.

Badanie przeprowadzono na podstawie danych ok. 1,2 mln osób leczonych przez jedną z największych izraelskich organizacji zdrowotnych (Clalit) od 20 grudnia do 1 lutego. W tym czasie w Izraelu krążył już wariant brytyjski, co czyni te wyniki jeszcze bardziej przekonującymi.

Badania objęły także wariant brytyjski wirusa


Prawie 600 tys. osób, które otrzymały szczepionkę, było bardzo rygorystycznie „powiązanych” z około 600 tys. innymi osobami, które nie zostały zaszczepione i wykazywały bardzo podobne cechy pod względem płci, wieku, ale także chorób współistniejących i miejsca zamieszkania. Porównując obie grupy, autorzy badania wskazali, że szczepienie zmniejszyło liczbę przypadków COVID-19 z lekkimi objawami o 94 proc., ciężkich przypadków choroby – o 92 proc., a liczbę hospitalizacji – o 87 proc. Dane dotyczą ochrony uzyskanej co najmniej siedem dni po otrzymaniu drugiej dawki.

Po szczepieniach w Izraelu spadek liczby zachorowań na COVID-19 o 94 proc.

Wśród osób zaszczepionych w Izraelu na COVID-19 preparatem firmy Pfizer liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych –...

zobacz więcej

Współautor badania Noam Barda zaznaczył, że „zaobserwowano dość znaczący efekt nawet przed podaniem drugiej dawki”. W takich sytuacjach skuteczność szczepionki wynosiła 57 proc. w przypadkach COVID-19 z lekkimi objawami i 62 proc. w stanach ciężkich.

Szczepionka była też skuteczna w 72 proc. w zapobieganiu zgonom na COVID-19 po pierwszej dawce. Jednak zbadanie małej liczby przypadków śmiertelnych sprawia, że wynik ten jest mniej wiarygodny.

Reis wyjaśnił, że skuteczność szczepionki była stosunkowo spójna dla wszystkich grup wiekowych, „w tym u osób powyżej 70. roku życia”. – Z drugiej strony mamy oznaki, że u osób z wieloma współistniejącymi chorobami szczepionka działa nieco gorzej – wskazał.

Czy zaszczepieni mogą przenosić wirusa?


Badanie wskazuje 92-proc. skuteczność w walce z ryzykiem zakażenia koronawirusem. Według autorów badania to kluczowa kwestia, bo jest duże prawdopodobieństwo, że zaszczepieni nie mogą już przenosić wirusa. Naukowcy zastrzegają jednak, że wniosek ten na razie należy traktować ostrożnie.

źródło:

Zobacz więcej