RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morderstwo dziennikarki. Przed sądem staną policjanci

Daphne Caruana Galizia zginęła w eksplozji (fot. PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA)
Daphne Caruana Galizia zginęła w eksplozji (fot. PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA)

Dwie kolejne osoby zostały postawione w stan oskarżenia w związku z zabójstwem maltańskiej dziennikarki i blogerki Daphne Caruany Galizii w październiku 2017 r. To policjanci Robert Agius i Jamie Vella, znani z powiązań z przestępczością zorganizowaną na wyspie.

Morderstwo dziennikarki na Malcie. Jeden z zabójców usłyszał wyrok

Na 15 lat więzienia skazał we wtorek sąd w Valletcie (Malta) Vincenta Muscata, jednego z trzech mężczyzn oskarżonych o zabójstwo maltańskiej...

zobacz więcej

Agius i Vella, oskarżeni o dostarczenie na miejsce zabójstwa bomby, która zabiła dziennikarkę, zostali także uznani za osoby powiązane z morderstwem prawnika Carmela Chircopa w 2015 r.

We wtorek sąd w Valletcie skazał na 15 lat Vincenta Muscata, jednego z trzech wcześniej oskarżonych o zabicie dziennikarki. Na wyrok czekają jeszcze bracia Georg i Alfred Degiorgio, którzy wraz z Muscatem zostali aresztowani w grudniu 2017 r.

Muscat przed wygłoszeniem przez sąd wyroku przyznał się do winy, a jego zeznania doprowadziły do aresztowania jeszcze tego samego dnia Agiusa i Velli. Obaj byli już w areszcie w grudniu 2017 r., ale zostali zwolnieni. Teraz zaprzeczyli swojemu udziałowi w zabójstwie dziennikarki.

– Możemy dziś powiedzieć, że w świetle posiadanych przez nas dowodów w sprawie zabójstwa Daphne Caruany Galizii, wszystkie zamieszane w nią osoby – sprawcy lub ich wspólnicy – są dziś aresztowani i oskarżeni – powiedział główny komisarz maltańskiej policji Angelo Gafa.

Dziesiątki tysięcy osób na manifestacji. Premier Malty podaje termin rezygnacji

Premier Malty Joseph Muscat zapowiedział w niedzielę wieczorem, że w styczniu zrezygnuje ze stanowiska w następstwie nacisków ze strony...

zobacz więcej

Brudna polityka


53-letnia Galizia na popularnym blogu ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na korupcji miejscowych polityków i skandalach. Atakowała premiera Josepha Muscata a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o gangsterach i handlarzach narkotyków, prowadziła tdochodzenie w sprawie Panama Papers, które obnażyło powiązania między wiodącymi politykami i fikcyjnymi firmami.

16 października 2017 r. Galizia zginęła w pobliżu swojego domu w wyniku eksplozji bomby w jej samochodzie w Bidnija w północnej części Malty.

Pod koniec listopada 2019 r. w ręce śledczych trafiła jeszcze jedna osoba podejrzana o współudział w morderstwie. To jeden z czołowych biznesmenów maltańskich Yorgen Fenech – dyrektor i współwłaściciel grupy przedsiębiorstw, która wygrała państwowy przetarg w 2013 r. na budowę elektrowni gazowej. Po kilku dniach Fenech został zwolniony za kaucją. Czeka na proces; nie przyznaje się do winy. W sobotę został postawiony oficjalnie w stan oskarżenia, a śledczy zarzucają mu zainicjowanie zabójstwa.

Przed śmiercią Galizia na blogu ujawniła powiązania między Fenechem a maltańskimi politykami najwyższego szczebla. Wcześniej prowadziła dochodzenie w sprawie Panama Papers, z których wynikało, że dubajska firma 17 Black zapłaciła 2 mln euro łapówki Keithowi Schembriemu, ówczesnemu szefowi sztabu premiera Josepha Muscata (niezwiązany z Vincentem Muscatem) i Konradowi Mizziemu, ministrowi turystyki. W trakcie śledztwa okazało się, że firma 17 Black jest własnością Fenecha.

źródło:

Zobacz więcej