RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Ukrainy ostrzega: Nord Stream 2 to pułapka dla Europy

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Polski (fot. Reuters)
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Polski (fot. Reuters)

Gazociąg Nord Stream 2 to pułapka dla Europy – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą mamy jasne i niezmienne stanowisko w sprawie tego projektu – dodał. Prezydenci rozmawiali telefonicznie.

Nord Stream 2. Mocny głos Polski w europarlamencie

Europosłowie podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego skrytykowali budowę gazociągu Nord Stream 2....

zobacz więcej

„Mamy z Andrzejem Dudą jasne i niezmienne stanowisko w sprawie Nord Stream 2. Nie można do niego dopuścić. NS2 to pułapka dla całej Europy” – napisał Zełenski.

Podziękował też prezydentowi USA Joemu Bidenowi za sankcje i podkreślił, że ich wzmocnienie to energetyczne bezpieczeństwo Europy.

Zaproszenie dla prezydenta Polski


W swoim wpisie Zełenski podziękował również Polsce za inicjatywę odsprzedania Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki na COVID-19. W komunikacie biura ukraińskiego prezydenta dodano, że Zełenski zaznaczył w czasie rozmowy z polskim prezydentem, że jest to mocny sygnał solidarności z Ukrainą. Wyraził nadzieję, że preparat będzie odsprzedany już w marcu, po dopełnieniu wszelkich formalności.

Czytaj więcej: Amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 z lekkim opóźnieniem. Są głosy krytyki

W komunikacie czytamy też m.in., że Zełenski zaprosił Dudę na Ukrainę, by wziął udział w uroczystościach z okazji obchodzonego w tym roku 30-lecia niepodległości tego kraju oraz w szczycie tzw. krymskiej platformy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej